“Xi'nin Davos ziyareti Çin'in güvenini ortaya koydu”

2017-01-20 12:00:14

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in İsviçre'ye yaptığı dört günlük ziyareti değerlendirdi.

Wang Yi, Xi'nin ziyaretinin ve Dünya Ekonomik Forumu 2017 Yıllık Toplantısı'na katılmasının, tüm dünyaya küresel ekonomide yaşanan gerileme ve anti-küreselleşme eğiliminin güçlenmesi karşısında Çin'in bilgeliğini ve güvenini gösterdiğini söyledi.

Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi'nin yeni yıldaki ilk dış gezisinin ardından yaptığı değerlendirmede, Xi Jinping'in Davos'taki konuşmasında, tüm ülkeleri çağın getirdiği sorumlulukları omuzlamaya ve dünyanın kalkınmasını ilerletmeye çağırdığını belirtti.

Çin'in küreselleşme ile ilgili önerileri

Dışişleri Bakanı Wang, Çin Cumhurbaşkanı'nın Davos'ta ekonominin küreselleşmesiye duyulan “nesnel gerekliliği” tanımladığını da söyledi.

Wang Yi, küreselleşme yapısal zorluklarla karşılaşsa da Xi Jinping'in Çin'in başarılı deneyimine işaret ederek, dünya piyasasının “okyanusunda yüzmenin”, küreselleşmeye aktif olarak uyum sağlamanın gerekliliğini vurguladığını dile getirdi.

Xi Jinping'e göre, ekonomik küreselleşmenin iki tarafı keskin bir kılıç olduğunu belirten Wang Yi, Xi'nin ekonomik küreselleşmenin getirdiği fırsatlar ve sınamalar karşısında, yapılması gereken doğru şeyin, her fırsatı yakalamak, sınamalara ortaklaşa cevap vermek ve ekonominin küreselleşmesi için doğru yolu bulmak görüşünde olduğunu söyledi.

Çin'in dünyadaki ekonomik meselelere dair planı

Diğer yandan, konuşmasında, küresel ekonominin hantallığının ve küreselleşmeyi günah keçisi hâline getiren sorunların temelindeki nedenleri de teşhis eden Xi Jinping, küresel büyüme için itici güçlerin yoksunluğu, küresel ekonomik yönetişimin yetersizliği ve küresel kalkınmadaki dengesizlik gibi faktörlerin altını çizdi.

İnovasyon odaklı büyüme modelinin geliştirilmesinin önemini vurgulayan Xi Jinping, bunun uyumlu ve karşılıklı bağlantılı bir yaklaşım içeren açık ve kazan-kazan işbirliğine dayalı bir model olması gerektiğini dile getirdi.

Çin'in kalkınması dünya için fırsat

Uluslararası kamuoyundaki Çin'in kalkınmasına dair şüphe ve kaygılar karşısında Xi Jinping, Çin'in bir yandan ekonomik küreselleşmeden yarar gören, bir yandan da küresel ekonomik büyümeye katkı yapan bir ülke olduğuna dikkat çekti. Xi, Çin'in kalkınmasının diğer ülkelere de fırsatlar verdiğini söyledi.,

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Xi'nin Çin kalkınması hakkında verdiği bilgilerin, dünyaya Çin'in kalkınma modelini ve fikirlerini farklı açılardan tanıttığını dile getirdi. Bu sayede, çeşitli tarafların Çin'in kalkınmasına güveninin arttığının altını çizen Wang Yi, Çin ile dünya arasındaki mesafenin de azaldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında ayrıca başkent Beijing'in mayıs ayında Bir Kuşak-Bir Yol planına dair bir uluslararası işbirliği forumuna evsahipliği yapacağını da duyurdu.

Wang Yi, Xi Jinping'in Davos'ta ortaya koyduğu görüşlerin, küresel sınamalarla mücadele edilmesi çerçevesinde, “Dünya ne hâlde?” “Biz ne yapmalıyız” “Çin ne yapmalı?” sorularına cevap verdiğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor