Xi Jinping'den "insanlığın ortak kalkınması" vurgusu

2017-01-19 11:35:24 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, insanlığın geleceği için ortak kader topluluğu oluşturulması, büyüyen sınama ve risklere rağmen ortak ve kazan-kazana dayalı kalkınma sağlanması çağrısında bulundu.

BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı konuşmada, insanlığın geleceğine dair vizyonunu ortaya koyan Xi Jinping, kalıcı barış, herkes için ortak güvenlik ve ortak refah içeren açık ve kapsayıcı bir dünya arzusunu dile getirdi.

Xi Jinping, adil ve tarafsız bir uluslararası nizamın tesisinde eşitlik ilkesinin gerekliliğinin altını çizdi. Xi, yeni dönemde, uluslararası toplumun egemen eşitliği savunması, hak, fırsat ve kurallarda eşitlik için çalışması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, şunları söyledi:

"Uluslararası ilişkilerde demokrasiyi ilerletmeli, bir veya birkaç ülkenin tahakkümünü reddetmeliyiz. Tüm ülkeler, müştereken dünyanın geleceğini şekillendirmeli, uluslararası kuralları kaleme almalı, küresel meseleleri yönetmeli ve kalkınmanın neticelerinin herkesçe paylaşılmasını temin etmeli."

"Ortak Kader Topluluğu" için öncelikler

Xi Jinping, Milletler Sarayı'ndaki konuşmasında, ortak kader topluluğu oluşturulması için odaklanılması gereken öncelikleri de sıraladı.

Cumhurbaşkanı Xi, bu öncelikleri, ortaklık, güvenlik, büyüme, medeniyetler arası temas ve ortak kader topluluğu içinde ekosistem inşası olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kalıcı barışa sahip bir dünyayı diyalog ve istişare yoluyla kurmaya bağlı kalmalıyız. Uluslararası toplum, ortak çabalarla ortak güvenliğe sahip bir dünya inşa etmeli. Kazan-kazan işbirliği ile ortak refaha sahip bir dünya oluşturulmalı. Temaslar gerçekleştirmek ve birbirimizin deneyimlerinden ders almak suretiyle açık ve kapsayıcı bir dünya inşa etmeliyiz. Yeşil ve düşük karbonlu kalkınma yolunu izleyerek dünyayı daha temiz ve güzel bir hâle getirmeliyiz."

"Çin'in 'dört esas ilkesi' değişmeyecek"

Konuşmasında Çin'in politikalarında izlediği dört esas ilkenin değişmeyeceğinin altını çizen Xi Jinping, sözlerine şöyle devam etti:

"Çin'in politikalarında yapacağı değişiklikler tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Burada size net bir cevap vermek istiyorum. İlk olarak, Çin'in dünya barışını koruma yönündeki kararlılığı değişmeyecek. İkinci olarak, Çin'in ortak kalkınmayı ilerletme yönündeki kararlılığı değişmeyecek. Üçüncü olarak, Çin'in ortaklık ilişkisi oluşturma yönündeki kararlılığı değişmeyecek. Dördüncü olarak ise Çin'in çok taraflılığı destekleme yönündeki kararlılığı değişmeyecek."

Çin, BM'ye destek vermeye devam edecek

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında BM'nin kurucu üyelerinden biri olarak Çin'in, son yıllarda İran nükleer sorunu ve Suriye krizi gibi önemli meselelere dair diyalog ve görüşmelere aktif şekilde katıldığını hatırlattı.

Çin'in, sorunların siyasi yollardan çözülmesine büyük katkı sağladığını kaydeden Xi Jinping, BM'nin uluslararası meselelerdeki merkezi rolüne destek vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çin, merkezinde BM'nin bulunduğu uluslararası sistemi, temelini BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerinin oluşturduğu uluslararası ilişkilerin temel kurallarını, BM'nin otoritesi ve statüsü ile uluslararası meselelerdeki merkezi rolünü kararlılıkla koruyacak. Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu resmen hizmete girdi. Çin, kendi sağladığı sermayenin BM'nin ve Cenevre'deki uluslararası örgütlerin barış ve kalkınma projelerinde kullanılmasına öncelik veriyor. Çin'in sürekli kalkınmasıyla birlikte çok taraflılığa vereceği destek de artacak."

Xi Jinping, dün ayrıca BM Cenevre Ofisi'nde BM Genel Kurulu 71. Dönem Başkanı Peter Thomson ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de görüştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor