Xi Jinping'den Davos'ta küresel büyüme ve yönetişim vurgusu

2017-01-18 11:51:56

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ekonominin küreselleşmesinin ilerletilmesi, küresel büyüme, işbirliği, yönetişim ve kalkınma için yeni modeller oluşturulması yönünde ortak çaba harcanması çağrısı yaptı.

Xi Jinping, dün Dünya Ekonomik Forumu'nun 2017 Yıllık Toplantısı'nın açılışında bir konuşma yaptı. Xi Jinping, Davos'a katılan ilk Çin Cumhurbaşkanı oldu.

Ekonominin küreselleşmesi kararlılıkla ilerletilmeli

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında ilk olarak, ekonominin küreselleşmesinin uygulanma ve yönlendirilmesi ile bu süreçten tüm ülke ve halkların yarar görmesinin önemine dikkat çekti.

Dünyadaki mevcut sorunlar için ekonominin küreselleşmesini suçlamanın gerçekle uyuşmadığına ve çözüme yarar sağlamayacağına dikkat çeken Xi Jinping, tüm ülkelerden genel eğilimi izleyerek, kendi ulusal koşullarından hareketle ve doğru adımlarla ekonominin küreselleşmesiyle bütünleşme yolunu seçmelerini istedi.

Xi Jinping, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dünya ekonomisini bir denize benzetirsek, isteseniz de istemeseniz de bu deniz orada mevcut. Çeşitli ekonomilerin sermaye, teknoloji, ürün veya personel akımını maksatlı olarak kesme, dünya ekonomisinin oluşturduğu denizi, sürekli rahatsız edilen küçük bir göle, bir nehre dönüştürme girişimlerinin gerçekleşmesi mümkün değil; bu, tarihin akışına da uymuyor."

"Yeni yönetişim ve kalkınma modeli oluşmalı"

Konuşmasında, küresel ekonominin hantallığının kökündeki nedenleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Xi, itici güçlerin yoksunluğu, küresel ekonomik yönetişimin yetersizliği ve küresel kalkınmadaki dengesizlik gibi faktörlere dikkat çekti.

İnovasyon odaklı büyüme modelinin geliştirilmesinin önemini vurgulayan Xi Jinping, bunun uyumlu ve karşılıklı bağlantılı bir yaklaşım içeren açık ve kazan-kazan işbirliğine dayalı bir model olması gerektiğini dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dışa açık bir dünya ekonomisi geliştirilmeli. Dışa açılma sürecinde fırsatlar ve çıkarlar paylaşılacak. Böylece karşılıklı yarar ve ortak kazanç sağlanmalı. Çeşitli ülkeler arasındaki bağlanırlığın artırılması için çaba harcanmalı. Böylece, çeşitli ülkelerin ortak kalkınması ve refahı gerçekleşecek. Bunun yanı sıra, serbest ticaret ilerletilmeli, küresel yatırım da artırılmalı. Ticaret ve yatırımda kolaylık ve serbestliğin geliştirilmesi suretiyle ticari korumacılığa karşı çıkılmalı."

Çin'in dünya ekonomisine katkısı büyük

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konouşmasında Çin'in kalkınma sürecinden de söz etti. Çin'in kalkınması mevzusuna nasıl yaklaşılması gerektiğine de değinen Xi, şu ifadeleri kullandı:

"Çin'in kalkınması dünya için de fırsatlar yaratıyor. Çin, bir yandan ekonomik küreselleşmeden yarar gören, bir yandan da küresel ekonomik büyümeye katkı yapan bir ülke. Çin halkı, ülkenin refahı ve güçlenmesi için ne kadar çaba harcaması gerektiğini iyi biliyor. Dolayısıyla, diğer ülkelerin kalkınmasını gördüğünde, bunu kıskanmak yerine, diğer ülkelerin Çin'in kalkınmasının getirdiği fırsatlardan istifade etmesini istiyor; onların daha güzel ve kaliteli yaşamlara sahip olmalarını diliyor."

"Beijing'de Bir Kuşak-Bir Yol forumu düzenlenecek"

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında ayrıca başkent Beijing'in mayıs ayında Bir Kuşak-Bir Yol planına dair bir uluslararası işbirliği forumuna evsahipliği yapacağını da duyurdu.

Xi Jinping, böyle bir forumla küresel ve bölgesel ekonomilerin karşılaştığı sorunların çözüme kavuşturulmasının, ortak kalkınmaya güç katılmasının ve Bir Kuşak-Bir Yol'un inşasının halklara daha büyük mutluluk getirmesinin amaçlandığını dile getirdi.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, ticari korumacılık ve küreselleşme karşıtlığı gibi eğilimler görülürken, Xi Jinping'in Çin bilgeliği ve tecrübeleriyle Davos'taki varlığının muazzam bir tarihî önem taşıdığını söyledi.

Xi Jinping, İsviçre ziyaretine pazar akşamı başladı. 2017 yılındaki ilk dış ziyaretini İsviçre'ye gerçekleştiren Xi Jinping, Davos'a katılan ilk Çin Cumhurbaşkanı oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor