Çin ve İsviçre, ilişkileri güçlendirmede anlaştı

2017-01-17 11:26:50 CRI

Çin ve İsviçre, ilişkileri güçlendirmede anlaştı

Çin ve İsviçre, işbirliği ve kazan kazan ilkeleri doğrultusunda her alanı kapsayan somut işbirliğinin derinleştirilmesi, ikili ilişkilerin olumlu yönde gelişmesinin sağlanması konularında anlaştı.

İsviçre'ye resmî ziyarette bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün mevkidaşı Doris Leuthard'la bir araya geldi. İki lider, ticari korumacılığa müştereken karşı çıkma hususunda da mutabık kaldı.

Kalkınma stratejileri arasında uyum sağlanacak

Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Xi Jinping, basın toplantısında, İsviçreli liderle birçok konuda fikir birliği sağladıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Xi, şöyle konuştu:

"İki ülke, üst düzey bir inovasyon platformu oluşturulması için çaba harcayacak. Bu yeni mekanizma aracılığıyla 'Çin Malı 2025' ve İsviçre'nin 'Endüstri 4.0' stratejileri arasında uyum sağlanması, iki ülke işletmeleri ve araştırma kuruluşları arasındaki inovasyon işbirliğinin ilerletilmesi bekleniyor. İki ülke arasındaki serbest ticaretin daha yüksek bir düzeye taşınmasının yanı sıra; ticaret, yatırım, finans ve sigortacılık alanlarındaki işbirliği ölçeğinin genişletilmesi; enerji ve çevre koruma ile 'Bir Kuşak-Bir Yol' çağrısı çerçevesindeki işbirliğinin pekişmesi için de gayret gösterilecek."

Karmaşık uluslararası ortamda Çin ve İsviçre arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Xi Jinping, iki ülkeden karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri doğrultusunda koordinasyonu artırmalarını, ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı yolda ilerlemesini sağlamalarını istedi.

Ticari korumacılığa karşı çıkmada uzlaşıldı

Çinli ve İsviçreli liderler, ticari korumacılığa karşı çıkılması ve uluslararası anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi konularında da anlaştı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu konuda şunları söyledi:

"Uluslararası düzenin aktif katılımcısı, koruyucusu ve inşacısı ülkelerden olan Çin ile İsviçre, ticari korumacılığa karşı çıkmak ve uluslararası anlaşmazlıkları barışçı yollarla çözmek konularında da aynı veya benzer tutumlara sahip. İki ülke, dünya barışı ve istikrarını korumaya, ortak kalkınmayı ilerletmeye, dışa açıklık ve kapsayıcılığa dayalı küresel ticaret sistemini korumaya çalışacak; böylece, küresel yönetişim daha adil ve makul bir hâle getirilecek."

İsviçre Konfederasyon Başkanı Leuthard, dünyada ticari korumacılık eğilimlerine rastlanırken, Çin'in serbest ticareti desteklediğini görmekten büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Leuthard, bunun İsviçre gibi dışa açık bir ekonomi için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Leuthard, açıklamasında ayrıca Çin'in küresel sorunların çözülmesinde daha fazla sorumluluk üstlenmesinden de övgüyle söz etti.

"Çin-İsviçre ilişkileri iyi bir örnek hâline geldi"

Çin ile İsviçre arasındaki diplomatik ilişkiler 67 önce kuruldu. 17 Ocak'ın iki ülke için hatırlanması gereken bir gün olduğuna dikkat çeken Doris Leuthard, şöyle konuştu:

"67 yıl önce 17 Ocak gününde İsviçre, Çin Halk Cumhuriyeti'nin meşru statüsünü tanıdı. İsviçre, Çin Halk Cumhuriyeti'ni en erken tanıyan Batılı ülkelerden biri. O andan itibaren iki taraf yeni bir çağ başlattı. Ve bugüne dek İsviçre-Çin ilişkileri, Çin'in Avrupalı ülkelerle ilişkileri için bir örnek teşkil etti."

Leuthard, Xi Jinping'in ziyaretiyle iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun yanı sıra, karşılıklı yarar ve kazan kazana dayalı işbirliği ilişkilerinin derinleşeceğine inandıklarını da ifade etti.

Diğer yandan, iki liderin tanıklığında Çin ile İsviçre arasında diplomasi, serbest ticaret, enerji, kültür, gümrük ve spor gibi alanları kapsayan 10 işbirliği belgesi imzalandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor