Xi Jinping, 2017'nin ilk dış ziyareti için İsviçre'de

2017-01-16 11:44:51 CRI

Xi Jinping, 2017'nin ilk dış ziyareti için İsviçre'de

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün İsviçre ziyaretine başladı. Xi, ziyareti kapsamında Dünya Ekonomik Forumu 2017 Yıllık Toplantısı'na katılmanın yanı sıra, İsviçre'de bulunan bazı uluslararası örgütlerin genel merkezlerini ziyaret edecek.

Bu, 21. yüzyılda bir Çin cumhurbaşkanı tarafından İsviçre'ye yapılan ilk ziyaret. Ayrıca, Davos'a ilk kez bir Çin devlet başkanı katılım gösterecek.

“Barış ve kalkınmayı ortaklaşa arayacağız”

Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, Zürih Havaalanı'nda İsviçre Konfederasyonu Başkanı Doris Leuthard tarafından düzenlenen törenle karşılandı.

Törenin ardından iki lider, İsviçre hükümetine ait özel trenle başkent Bern'in yolunu tuttu. Xi, burada İsviçre Federal Konseyi üyeleriyle yaptığı görüşmede şunları kaydetti:

“Ziyaretim, iki ülke arasındaki dostluğu derinleştirmeyi ve işbirliğini ilerletmeyi amaçlıyor. İsviçre ile her alanı kapsayan somut işbirliğinin derinleştirilmesi, inovasyon bazındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin içeriğinin zenginleştirilmesi konularını görüşmeyi umuyorum. Ziyaretim, barış ve kalkınmayı ortaklaşa aramayı amaçlıyor. Dünya Ekonomik Forumu'na katılımımın ve İsviçre'deki uluslararası örgütlere yapacağım ziyaretlerin, mevcut koşullarda dünya barışının korunması, ortak kalkınmanın ilerletilmesi ve başlıca küresel meselelerin çözülmesi konularında tüm taraflarla fikir birliğine varılmasını, uluslararası topluma pozitif enerji katılmasını sağlamasını ümit ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ziyareti kapsamında resmî görüşmeler gerçekleştirmenin yanı sıra, iki ülke arasında yapılacak anlaşmaların imza törenlerine katılacak. Xi, ayrıca basın mensuplarıyla ve İsviçre ekonomik çevrelerinden temsilcilerle de görüşecek.

İnovasyona dayalı ilişkilerin içeriği zenginleşecek

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu yılki ilk dış ziyaretinin İsviçre'ye olması uzmanların da dikkatini çekti.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Avrupa Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Huang Ping, bunun Çin ile İsviçre arasındaki ilişkilerin son yıllardaki hızlı gelişimden kaynaklandığını vurguladı.

2016 yılında, iki ülke arasında inovasyon bazında stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulduğuna, Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyareti esnasında bu ilişkilerin içeriğinin zenginleştirilmesine kesin gözüyle bakıldığına dikkat çeken Huang, şunları söyledi:

“İsviçre, neden Çin'in inovasyon bazında ortağı oldu? Çünkü İsviçre, toplumsal yönetim, bilim ve teknoloji alanında kaydedilen ilerlemeler ile üretim ve inovasyon konularında Avrupalı ülkeler arasında, hatta tüm dünyada önde geliyor. Bizim önümüzdeki aşamada kalkınmamız ise yeşil, dışa açılma ve inovasyon ilkelerine dayanıyor. İnovasyonla gücümüzü artırarak kalkınmanın niteliğini yükselteceğiz. Bu konuda, Çin'in İsviçre ile yaptığı işbirliği, Avrupalı ülkelerle yapılan olgun ve önemli ortaklık ilişkilerinde göze çarpan bir nokta hâline geldi. İnovasyon ortaklığı, hem İsviçre'nin sahip olduğu özellikler hem de Çin'in kalkınma ihtiyaçlarından doğdu.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor