"Çin, küreselleşmeye güç kattı"

2017-01-13 11:40:37

"Çin, küreselleşmeye güç kattı"

Dünya Ticaret Örgütü eski Genel Sekreter Yardımcısı Harsha V. Singh, şu an dünyada küreselleşme karşıtı eğilimin görüldüğüne işaret ederek, ancak bu durumun uzun sürmeyeceğini ileri sürdü.

Dünya Ticaret Örgütü eski Genel Sekreter Yardımcısı ve Brookings Enstitüsü uzmanı Harsha V. Singh, Çin Uluslararası Radyosu'na bir demeç verdi. Singh, Çin'in ortaya koyduğu "Bir Kuşak-Bir Yol" çağrısının, başka ülkelere Çin'in kalkınma sonuçlarından faydalanma fırsatı sağladığını ve ekonomideki küreselleşmeyi ilerletebileceğini ifade etti.

2016'da İngiltere'deki referandumdan Avrupa Birliği'den (AB) ayrılma sonucu çıktı. ABD'de yeni seçilen başkan Donald Trump, Transpasifik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'ndan (TPP) ayrılacaklarını duyurdu. Fransa ve İtalya'nın siyasetinde de çalkantılar mevcut. Bu durumlar, anti-küreselleşmenin bir akım haline geleceği yönünde şüpheler doğurdu.

Bu şüphelere yönelik olarak, Dünya Ticaret Örgütü'nde 8 yılı aşkın bir süre genel sekreter yardımcılığı görevini üstlenmiş Dr. Singh, bazı ülkelerin anti-küreselleşme baskısıyla karşı karşıya bulunduğunu, fakat bu baskıya yol açan asıl nedenlerin bu ülkelerdeki toplumsal sorunlar olduğunu dile getirdi.

"Bazı ülkeler, özellikle büyük ülkeler, anti-küreselleşme baskısıyla karşı karşıya. Bana göre bu durum, aslında bu ülkelerde işsizlik ve eşitsizlik gibi sorunların yaşandığının bir göstergesi. Mesela ABD'de, 2008 ve 2009'da finans krizinin meydana gelmesinin ardından, ülkede işsizlik oranı yüksek bir düzeye çıktı. Bu yıl işsizlik oranı azalmasına rağmen, ülkedeki gelir seviyesi düzeltilemedi. Dolayısıyla başta eşitsizlik sorunu olmak üzere, toplumsal sorunlara büyük önem verilmesi gerekiyor."

"İnovasyon ve yatırım, tüm dünyayı birleştiriyor"

İnovasyon ve yatırımın tüm dünyayı birleştirdiğini, dolayısıyla küreselleşmeden uzaklaşma eğiliminin pek uzun sürmeyeceğini kaydeden Singh, sözlerine şöyle devam etti:

"Anti-küreselleşme eğilimi uzun sürmez, bu eğilim yaygın olmaz. Ülkelerin, dünya ile kaynaşmaktan başka seçeneği yok. Teknoloji devriminin sonucunda 3 boyutlu yazıcı gibi dijital platformlar, artık günlük yaşamımıza girdi. Küresel yatırımdaki artış ise tüm devletler arasındaki bağları güçlendiriyor."

Çin, küreselleşmenin ilerletilmesinde önemli rol oynuyor

Singh, küreselleşme sürecinin hızlandırılması için uluslararası toplumun dışa açık ve işbirliğine dayalı bir ticari sistem oluşturarak, Afrika ülkeleri gibi gelişmemiş ülkelere ve yoksul nüfusa yardım etmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Çin'in, küreselleşmenin ilerletilmesinde önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Singh, görüşünü şöyle sürdürdü:

"'Bir Kuşak-Bir Yol' çağrısı kapsamında nelerin yapıldığını ve ne gibi değişimlerin meydana geldiğini dikkatine alırsanız, Çin'in küreselleşmenin hızlandırılması için sağladığı önemli katkıları fark edebilirsiniz. Çin bir yandan başka ülkelerle endüstriyel işbirliğini pekiştiriyor. Diğer yandan da kazandığı başarıları dünyadaki diğer ülkelerle paylaşıyor. Daha doğrusu, başka ülkelere kalkınma fırsatı sağlıyor. Bu hareket, iki tarafa da kazanç getiriyor. Siz, bir ülkeye yatırım yaparsanız; o ülkeye büyük fırsatlar sağlamış olursunuz."

Singh, Çin'in "Çin-Afrika işbirliği" çağrısı yaptığını, Asya Altyapı Yatırım Bankası'nı oluşturduğunu ve bu hareketlerin Çin'in, küreselleşmenin ilerletilmesine yaptığı büyük katkıları yansıttığını kaydederek, uluslararası toplumun da bu alanda yoğun çaba harcaması gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor