"Çin, küresel yönetimde daha olumlu bir rol oynayacak"

2017-01-12 11:44:12 CRI

"Çin, küresel yönetimde daha olumlu bir rol oynayacak"

Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısı 17 Ocak'ta İsviçre'nin Davos kentinde başlayacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de toplantının açılışında önemli bir konuşma yapacak. Karmaşık uluslararası durum ve ciddi ekonomik koşullar altında Çin'in toplantıda nasıl bir tutum sergileyeceği ve küresel yönetimde nasıl bir rol oynayacağı soruları da dünyanın dikkatini çekiyor.

Başkent Beijing'de dün "Davos Gündemi: Küresel Yönetimde Çin'in Rolü" konulu bir forum düzenlendi. Foruma katılan uzmanlar, kısa süre sonra başlayacak Davos Forumu yıllık toplantısına dair konuları ele aldı.

Geçtiğimiz yıllarda Yaz Davos Forumu'nun gündem konularının hazırlanması çalışmalarında yer alan Nankai Üniversitesi Dünya Ekonomisi Araştırma Merkezi'nden Peng Zhiwei, Kış Davos Forumu'nun konusuyla ilgili bazı değerlendirmede bulundu.

"47. Davos Forumu'nun ana konusu, "Duyarlı ve Sorumlu Liderlik" olarak belirlendi. Bu, Davos forumlarının küresel ekonomi nabzını yakalama konusundaki yüksek kalibiyetinin bir sembolü. Şunu tahmin edebiliyoruz ki; "verimli ve etkili bir küresel yönetim sisteminin nasıl oluşturulacağı" ve "dünya ekonomisinin toparlanması sürecinde bütün taraflara nasıl politik bir güvencenin sağlanacağı" konuları son toplantının çekirdek gündemi arasında yer alıyor."

Uzmanlar, son yıllarda Çin'in küresel yönetime aktif bir şekilde katılarak, büyük bir çaba sarf ettiğinin altını çizdi. Çin Uluslararası Ticareti İlerletme Konseyi'nden Zhao Ping, Çin'in küresel yönetimdeki rolünü değerlendirdi.

"Öncelikli olarak, Çin'in kalkınması küresel ekonomik büyümeye itici bir güç kattı. Çin kalkınmasının dünyaya getirdiği olumlu etkiler sürekli artıyor. İkinci olarak ise; küresel yönetimde Çin, serbest ticareti ilerletici bir rol oynuyor."

Çin'in küresel yönetimde daha aktif rol oynaması gerektiğine dikkat çeken Zhao, sözlerine şöyle devam etti:

"Bana göre, Çin'in Davos forumlarında öne sürdüğü planlar, Çin'in dünya ekonomisinde oynadığı role sıkıca bağlanmalı. Eskiden Çin, kuralları izleyiciydi. Gelecekte ise küresel yönetimde daha aktif ve önemli rol oynamalıyız, ancak bu gelişme, Çin'in tek başına bir rol üstlenmesi anlamına gelmiyor. Çin, gerek gelişmekte olan ülkelerle, gerek yeni yükselen ekonomilerle, gerekse gelişmiş ülkelerle de ortak çıkarları keşfetmeli. Küresel yönetimde daha fazla ortak çıkar noktaları olursa Çin, uluslararası arenada daha yapıcı bir rol oynayabilecek."

Çin Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi'nden Sang Bichuan ise, Çin'in küresel yönetimde kendi rolünü nasıl yerine getirmesi gerektiğine dair bazı önerilerde bulundu.

"Her şeyden önce çok taraflılık sistemi, küresel ekonomik yönetimin temeli olunmalı. İkinci olarak, G20 mekanizması ilerletilmeli. Üçüncü olarak da 'Bir Kuşak-Bir Yol' çağrısının bölgesel ekonomik işbirliği ve küresel ekonomik yönetimin önemli bir platformu haline getirilmesi için çaba harcanmalı."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor