“Xi'nin İsviçre ziyareti büyük önem taşıyor”

2017-01-11 11:53:23 CRI

“Xi'nin İsviçre ziyareti büyük önem taşıyor”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 15-18 Ocak günlerinde İsviçre'yi ziyaret edecek. Xi, ziyareti çerçevesinde 17 Ocak günü Davos'ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısına da katılacak. Xi ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Margaret Chan ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach'ın davetleri üzerine, bu uluslararası örgütlerin merkezlerini ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyareti öncesinde Çin'in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu basına verdiği bir demeçte, bu ziyaretin dünya ekonomisinin toparlanması ve küresel yönetim sistemindeki reformların ilerletilmesi alanlarında olumlu etkiler yaratabileceğini söyledi.

 “Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyareti, küresel ekonomik canlanmasının zayıf olduğu ve soğuk savaşın ardından bu yana uluslararası düzenin en karmaşık şekilde değiştiği dönemde gerçekleşecek.Bu, çekirdeğinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi'nin, ulusal ve küresel durumlar ile uluslararası toplumun beklentilerini dikkate alarak diplomatik alanda atacağı önemli bir adım. Xi'nin ziyareti, dünya ekonomisinin toparlanması, küresel yönetim sistemindeki reformların ilerletilmesi, BM'nin rolünün güçlendirilmesi, çok taraflılığın ve uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi için büyük önem taşıyor.”

Xi'nin Davos'a katılımından beklentiler büyük

Ma Zhaoxu, Çin'in 2017 yılındaki çok taraflı diplomatik faaliyetlerinin ilk durağının Davos olmasının da büyük bir anlam taşıdığının altını çizdi. Ma, küresel finans krizinin etkilerinin sürdüğü, terörizm, mülteci krizi, iklim değişikliği gibi sorunların dünyayı tehdit ettiği bu dönemde, Xi'nin Davos'ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu'na katılmasına dair beklentilerin büyük olduğunu belirtti.


“İnsanlar, günümüz dünyasının neden bu hale geldiğini ve nelerin yapılması gerektiğini soruyor. Fakat cevap bulunamıyor. Bu durumda Xi Jinping'in, Dünya Ekonomik Forumu'na katılması, dünyanın dikkatini çekiyor. Ziyarette Cumhurbaşkanı Xi'nin  Çin ekonomisine dair görüşlerini açıklaması ve küresel ekonomik büyümeyi engelleyen esas tehditlerin çözülmesi için Çin planını ileri sürmesi bekleniyor. Bu önemli diplomatik faaliyetle, küresel ekonomik büyüme ve yönetim sistemi reformu sürecine derin Çin izlerinin bırakılacağına da inanılıyor.”


Ortak kader topluluğu gündemde

Cumhurbaşkanı Xi Jiping, BM'nin Cenevre'deki genel merkezinde, “ortak kader topluluğunun birlikte inşa edilmesi” konulu üst düzey bir toplantıya katılacak ve burada konuşma yapacak.


2015'te BM'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü nedeniyle düzenlenen zirvelerde, Xi Jinping ortak kader topluluğunun oluşturulmasıyla ilgili düşüncelerini açıklayarak, uluslararası düzende reformların ilerletilmesine yönelik Çin planını ortaya koymuştu. Xi, son ziyaretiyle bu konuyu daha derin olarak ele alacak. Ma Zhaoxu, bu konu hakkında şu bilgileri verdi:


“Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 'ortak kader topluluğunun ortaklaşa inşa edilmesi' konulu toplantıda konuşma yapacak. Bu konuşma, ortak kader topluluğuna dair düşünceleri geliştirecek, böylece küresel yönetim sistemindeki reformlarda derin etkiler yaratacak.”


Ziyaret sırasında Xi Jinping, Cenevre'deki Dünya Sağlık Örgütü ile Lozan'daki Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin genel merkezini ziyaret edecek. Bu, Çin'in en yüksek liderinin iki örgüte yapacağı ilk ziyaret olacak. Bu ziyaretler, Çin'in küresel sağlık çalışmalarına ve Olimpiyat Oyunları'na verdiği destekleri de yansıtıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor