Çin'de denetim reformu derinleşiyor

2017-01-10 12:47:35 CRI

Çin'de denetim reformu derinleşiyor

Çin'de ulusal denetim sistemindeki reformların derinleştirilmesi için yeni adımlar atılıyor.

Çinli yetkililer, ulusal denetim sistemindeki reformların derinleşmesinin, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) yolsuzlukla mücadele çalışmalarıyla bütünleşik yönetimi güçlendirmeyi ve tüm memurların denetim altına alınmasını sağlamayı amaçladığını kaydetti.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, dün ÇKP Merkez Komitesi Disiplin Denetleme Komisyonu ve Çin Denetim Bakanlığı'ndan yetkilileri davet ederek, yeni sona eren 18. ÇKP Merkez Komitesi Disiplin Denetleme Komisyonu'nun 7. Genel Toplantısı'nda elde edilen sonuçları anlattı.

ÇKP, son 4 yıl içinde sıkı bir şekilde temiz parti, dürüst yönetim ile yolsuzlukla mücadele alanlarındaki çabaları yoğunlaştırarak, pek çok olumlu sonuç elde etti. ÇKP Merkez Komitesi Disiplin Denetleme Komisyonu Sekreter Yardımcısı Wu Yuliang, konuyla ilgili olarak yapılan bir anketin sonuçlarına dayanarak şu bilgileri verdi:

"Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından, temiz parti ve dürüst yönetim inşası konusunda yapılan bir anketin sonuçlarına göre, Çinli vatandaşların, ÇKP'nin çalışmalarına memnuniyet boyutu, 2012 yılında düzenlenen 18. ÇKP Ulusal Kongresi'nin öncesinde, yüzde 75 iken, 2013'te yüzde 81'e, 2014'te yüzde 88,4'e, 2015'te yüzde 91,5'e ve 2016'da yüzde 92,9'a çıktı. Bu rakam her yıl yükseliyor."

İstatistiklere göre 18. ÇKP Ulusal Kongresi'nin düzenlenmesinden bu yana, ÇKP Merkez Komitesi Disiplin Denetleme Komisyonu, üst düzey 240 yetkili ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Soruşturma başlatılan kişi sayısı, 17. ÇKP Ulusal Kongresi döneminin 3,6 katına ulaştı.

Pilot uygulamalar ve yasama güçlenecek

Çin'in yolsuzlukla mücadele çalışmalarıyla ilgili bir sonraki adımları da kamuoyunun dikkatini çekiyor.

Siyasî sistemdeki reformların önemli bir parçası olarak, Çin'de başkent Beijing ile Shanxi ve Zhejiang eyaletlerinde denetim sistemi reformuyla ilgili pilot uygulamalar devreye sokulmuş durumda.

Yakın bir gelecekte devlet, eyalet, kent ve ilçe düzeylerinde denetleme komisyonlarının kurulması da bekleniyor. Çin Denetim Bakanı Yardımcısı Xiao Pei, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Denetim sistemindeki reformların derinleşmesiyle ÇKP'nin yolsuzlukla mücadele çalışmalarıyla bütünleşik yönetimin güçlenmesi hedefleniyor. Pilot bölgelerde kurulan yeni denetim komisyonları, mevcut çeşitli düzeydeki denetim kuruluşlarını tek çatı altına alacak. Böylece görev ve yetkinin kötüye kullanılmasını daha etkin şekilde önleyecek. Bu şekilde çeşitli kademelerdeki kamu çalışanlarının denetime tabi tutulması amaçlanıyor."

Öte yandan, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi, ulusal denetim yasası da çıkaracak. Bu hareket, yolsuzlukla mücadele için güçlü yasal destek sağlayacak.

Yolsuzlukla mücadele sıkı bir şekilde sürecek

Bu yıl, 19. ÇKP Ulusal Kongresi düzenlenecek. Bu nedenle yolsuzlukla mücadelenin temposunun azalacağına dair bazı şüpheler var. ÇKP Merkez Komitesi Disiplin Denetleme Komisyonu'ndan yetkilisi Luo Dongchuan, konuyla ilgili görüşünü şöyle iletti:

"ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, son toplantıda yolsuzlukla mücadele durumunun hâlâ ciddiyetini koruduğunu ve görevin son derece zor olduğunu vurguladı. Dolayısıyla yolsuzlukla mücadelenin yoğunluğunun azalmaması, yolsuzluğa karşı 'sıfır tolerans' tavrının değişmemesi ve ilgili çalışmaların sıkı bir şekilde sürmesi gerekiyor."

Uluslararası işbirliği yoğunlaşacak

Son yıllarda yurt içinde yolsuzlukla mücadelenin yoğunlaşmasıyla birlikte Çin, birçok ülkeyle bu alandaki işbirliğini yoğunlaştırıyor. Yurt dışına kaçırılan kara para ve suçluların iadesi çalışmalarında büyük ilerlemeler kaydedildi.

Çin Ulusal Yolsuzluğu Önleme Bürosu Başkan Yardımcısı Liu Jianchao, Çin'in gelecekte diğer ülkelerle birlikte yolsuzlukla mücadele alanında yasa uygulama işbirliğini yoğunlaştırmaya devam edeceğini vurguladı. Edinilen bilgiye göre şu an Çin'in, başta Fransa, İspanya ve İtalya olmak üzere 48 ülkeyle iade anlaşması bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor