Çin'de yolsuzlukla mücadele yoğun olarak sürecek

2017-01-09 11:45:45 CRI

Çin'de 2017 yılında yolsuzlukla mücadelenin sıkı şekilde yürütülmeye devam edeceği, ÇKP'nin “kapsamlı ve sıkı şekilde idaresinin” daha da derinleştirileceği belirtildi.

18. ÇKP Merkez Komitesi Disiplin Denetleme Komisyonu'nun 7. genel toplantısı sonrasında yayımlanan bildiride, sağlam parti içi siyasi atmosferin korunması ve bu yıl düzenlenecek 19. ÇKP Ulusal Kongresi için çaba harcanması gerektiği bildirildi.

Bildiride, parti içi denetimin güçlendirilmesinin yanı sıra, yetkililerin seçilmelerinde ve terfilerinde katı prosedürler uygulanması, bu sayede merkezi ve yerel yönetimlere “temiz” yetkililerin seçilmesinin sağlanması çağrısı yapıldı.

Peking Üniversitesi uzmanlarından Zhuang Deshui, ÇKP Merkez Komitesi Disiplin Denetleme Komisyonu'nun son toplantısının, bu yıl düzenlenecek 19. ÇKP Ulusal Kongresi için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Yolsuzlukla mücadelenin sıkı şekilde sürmesi ve denetim sisteminin düzeltilmesiyle 18. ÇKP Ulusal Kongresi'nin başlangıcında verilen taahhütler yerine getirilmiş oluyor. Toplantıda, bazı yeni ve önemli çalışma hedefleri de ortaya koyuldu. Mesela sağlam bir parti içi siyasi atmosferin korunması. Son yıllarda meydana gelen yolsuzluk vakalarının kökenine bakıldığında, ilgili mekanizma ve sistemdeki mevcut eksikliklerin dışında, parti içi siyasi ortamda da sorunlar ortaya çıktı. Parti yönetiminin sıkı şekilde uygulanması için sorunların kökenindeki nedenlerin ortadan kaldırılması gerekiyor.”

Ulusal bir denetleme komisyonu kurulacak

Toplantıda, ayrıca disiplin denetleme organlarıyla ilgili bazı kurallar da kabul edildi. Söz konusu kurallar, soruşturma sürecinde karşılaşılacak davanın maddi unsurlarının toplanması ve tetkiki ile dava dosyalarının ele alınması gibi ayrıntılara açıklık getirecek. 

Bildiriye göre, denetim sistemindeki reformun bir parçası olarak Çin, ulusal bir denetleme komisyonu kuracak ve bu konuyla ilgili bir de yasa hazırlayacak.

Çin'de hâlihazırda başkent Beijing ile Shanxi ve Zhejiang eyaletlerinde denetim sistemi reformuyla ilgili pilot uygulamalar devreye sokulmuş durumda.

Yeni denetleme sisteminin, mevcut denetim makamları ve yolsuzluğu önlemekle görevli kurumların işlevlerini bütünleştirmesi de hedefleniyor.

Zhuang Deshui, yeni ulusal denetleme komisyonu sisteminin, bu yılın yolsuzlukla mücadele çalışmalarındaki kilit nokta olacağı değerlendirmesinde bulundu. Zhuang, daha geniş tedbirlerin alınmasının beklendiğini de söyledi.

“Yeni yasa hukuki güvence sağlayacak”

Çin Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ma Huaide de konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, denetim sistemindeki reformların sonucunda, yolsuzlukla mücadeleden sorumlu mevcut güçlerin birleşeceğini, tüm memurların denetim altına alınmalarının sağlanacağını belirtti.

Bu sayede, yolsuzlukla mücadelenin etkisinin daha da yükseleceğini kaydeden Ma, sözlerine şöyle devam etti:

“Ulusal Denetleme Komisyonu'nun başlıca niteliği, yolsuzlukla mücadele etmeyi amaçlayan bir kuruluş olması. İdari kurumların içlerindeki münferit denetim organlarından, idari kurumlar ve adli kuruluşlarla aynı düzeyde bir denetim kuruluşu olacak. Böylece, farklı seviye ve kadrolardaki kamu çalışanlarına etkili denetleme uygulanabilir. ”

Ma Huaide, ulusal denetim sistemiyle ilgili önümüzdeki yıl çıkarılması beklenen yasanın da bu alandaki reformlar için hukuki güvence sağlayacağının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor