Çin'de temiz enerji kullanımı artıyor

2017-01-06 11:03:12

Çin'de 13. Beş Yıllık Enerji Geliştirme Ulusal Planı kısa süre önce açıklandı.

Plana göre, fosil dışı enerji tüketiminin toplam enerji tüketimindeki payı yüzde 15'e, doğal gaz tüketiminin toplam enerji tüketimindeki payı yüzde 10'a yükseltilecek, kömür tüketiminin toplam enerji tüketimindeki payı ise yüzde 58'in altına indirilecek. Bu bağlamda temiz ve düşük karbonlu enerjinin enerji arzında hakim olacağı belirtiliyor.

Bahsi geçen ulusal enerji planı gereğince, enerji tüketiminin genel hacmi ve genel boyutunda çift kısıtlama yapılacak. 2020 yılına kadar enerji tüketimi 5 milyar ton kömür altında kontrol edilecek. Bu konuda yıllık ortalama hız yüzde 2,5 civarında olacak, geçen 5 yıla göre yüzde 1,1 azalma gerçekleşecek.

Enerji yapısı mükemmelleştirilecek

Son günlerde Çin'in kuzey kesiminde sürekli yoğun sisli hava var. Bu durum kısmen Çin'in enerji tüketim yapısından kaynaklanıyor.

Çin Devlet Enerji Müdür Yardımcısı Li Yangzhe, önümüzdeki günlerde temiz ve düşük karbonlu enerjinin Çin'de enerji arzındaki artışının ana payını oluşturacağını söyledi ve şunları ekledi:

"Enerji yapısını mükemmelleştirmek ile temiz ve düşük karbonlu gelişme, enerji devriminin temel ihtiyacı olduğu gibi, Çin'de sosyal ve ekonomik büyümenin acil talepleri arasında yer alıyor. Bu nedenle fosil dışı enerji tüketiminin toplam enerji tüketimindeki payı yüzde 15'e, doğal gaz tüketiminin toplam enerji tüketimindeki payı yüzde 10'a yükseltilecek, kömür tüketiminin toplam enerji tüketimindeki payı ise yüzde 58'in altına indirilecek. Böylece, temiz enerji, 13. Beş Yıllık Ulusal Kalkınma Planı'nın uygulandığı dönemde, Çin'de enerji arzındaki artışın ana yapısını oluşturacak."

Temiz enerji tedbirleri geliyor

Temiz enerji konusundaki hedeflere ulaşmak için Çin hükümeti bir dizi tedbir alacak.

Çin Devlet Enerji Müdür Yardımcısı Li Yangzhe, Çin'in fosil dışı enerjiyi geliştireceğine işaret ederek, bir grup hidroelektrik ve nükleer elektrik santralinin inşasını hızlandıracaklarını, rüzgâra ve güneşe dayalı elektrik gibi yenilenebilir enerji kullanımını teşvik edeceklerini söyledi. Doğal gaz tüketim piyasasının genişletileceğine dikkati çeken Li, Çin'in fosil enerjileri, özellikle kömürün temiz şekilde kullanılmasını yoğunlaştıracağını vurguladı.

Çin'in enerji merkezleri esas olarak ülkenin kuzeybatısında yer alıyor. Bu nedenle, batıdaki elektrik ve doğal gazın doğuya aktarılması, kuzeydeki kömürün güneye taşınması gibi projeler uygulanıyor. Başlıca enerji tüketim bölgelerindeki taleplerin azalması ve atmosferin kirlenmesi gibi sorunları çözmek için Çin, enerjiyi geliştirme dağılımında ayarlamaya gitti.

Çin Devlet Enerji Müdür Yardımcısı Li Yangzhe bu konuda şunları kaydetti:

"Enerji geliştirme dağılımında ayarlama kapsamında, rüzgâr ve güneşe dayalı elektrik üretimi, Çin'in orta ve doğu kesimlerine aktarılacak. Kömüre dayalı elektrik üretiminde gelişme hızı yavaşlayacak, bu konudaki mevcut üretimde ciddi kısıtlama yapılacak."

Buna paralel olarak, enerji güvenliğini artırmak için de çalışmalar yapılıyor. Çin Devlet Enerji Müdür Yardımcısı Li Yangzhe, petrol ve doğal gaz arzının temelini güçlendireceklerini kaydetti:

"Bir yandan, Xinjiang ve Erdos havzasında enerji sondajlarını artıracağız. Denizde enerji kaynakları aramayı güçlendireceğiz, böylece enerji güvence sistemi oluşturacağız. Öte yandan, kömüre dayalı petrol ve doğal gaz üretimi konusunda örnek proje uygulanmaya konulacak, biyolojik sıvı yakıt yaygınlaştırılacak, böylece stratejik enerjilere yeni alternatifler oluşturulacak. "

13. Beş Yıllık Enerji Geliştirme Ulusal Planı'na göre, Bir Kuşak-Bir Yol inşasında doğan fırsatlardan faydalanılacak, enerji altyapı tesisleri arasında kapsamlı bağlantı kurulacak, yabancı ülkelerle endüstriyel kapasite işbirliği pekiştirilecek, küresel enerji yönetimine aktif şekilde katılım gerçekleştirilecek, böylece dışa açılma durumunda enerji güvenliği sağlanacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor