Dünyada Çin tıbbına ilgi artıyor

2017-01-04 14:40:15 CRI
r_850546_2017010414454980258100.gif

Dünyada Çin tıbbına ilgi artıyor

Çin tıbbı ve ilaçları, kaynağını geleneksel Çin kültüründe bulan bir sağlık öğretisi. Çin tıbbı, çok çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli rol oynuyor.

Uluslararası toplumda Çin tıbbına ve ilaçlarına ilginin artmasıyla Çin tıbbı yurt dışında daha çok dikkat çekmeye başladı. Çin tıbbı ve ilaçları, 183 ülke ve bölgede kullanılıyor.

3 saat içinde sıtmadan kurtuldu!

Kıdemli Çinli diplomat Li Zhaoxing, 40 yıl diplomasi alanında çalışmış bir isim. Çin Tıbbı ve İlaçları Derneği'nde uluslararası iletişim ve işbirliği dairesinin onursal başkanlığını yürüten Li, gençliğinde Afrika'da çetin koşullarda çalışırken sıtma hastalığına yakalandı, ve Çin tıbbı ve ilaçları sayesinde iyileştirildi. Li Zhaoxing o günleri şöyle anlatıyor: (ses fonu1)

“Afrika'dayken 3 kere sıtmaya yakalandım. Çin'in Afrika'ya gönderdiği sağlık ekibi 3 saat içinde beni iyileştirdi. Bir kez heyetle Afrika'ya gittik. Heyetimizdeki 8 kişiden 4'ü sıtmaya yakalandı. Tecrübelerimin ardından hastalara Çin sağlık ekibini önerdim, sağlık ekibi onlara Çin ilaçları verdi. Onlar da 3 saat içinde iyileşti. Yani Çin tıbbi ve ilaçları diplomatik çalışmalara da somut katkı sağlamış oldu.”

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her yıl toplam 200 milyon sıtma vakası ortaya çıkıyor. Bunlardan 600 bini hayatını kaybediyor. Sıtmaya yakalanan ve ölen vakaların çoğu Afrika'da bulunuyor.

Sıtmayla mücadelede devrim

Çinli bilim insanlarının keşfettiği artemisinin (qinghao su 青蒿素) adlı ilaç, Afrika ülkelerin sıtmayla mücadelesinde çığır açtı.

Muhammed Salih, Tanzanya'da görev yapmış ve Çin'in Afrika'ya gönderdiği sağlık ekibiyle 10 sene birlikte çalışmış bir doktor. Zanzibar kentindeki sağlık işlerinde sorumlu olan Muhammed Salih, Çin tıbbı ve ilaçlarının Zanzibar'da sıtmanın önlenmesinde ve tedavi sürecinde önemli rol oynadığını belirtiyor: (ses fonu2)

“2005 yılında başlattığımız sıtmayı yok etme planı öncesinde Zanzibar uzun süre sıtma acısı çekti. Daha sonra artemisinin kullandık. Aslında bu ilacın geniş bir şekilde kullanılmaya başlanmasından önce, Çinliler bunu Zanzibar'a getirmişti. 1995 yılından itibaren Çinli bir doktorun bana verdiği bu ilaçla, kendi sıtma hastalığımı 3 kez tedavi ettim.”

Çin tıbbı ve ilaçları, kişisel özelliklere ve hastalıkların önlenmesine önem veriyor. Uluslararası toplumda Çin tıbbına ilginin artmasıyla, Çin ilaçları giderek daha çok talep görüyor.

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı basın ofisinin yıl sonunda yayımladığı “Çin Tıbbı ve İlaçları” adlı beyaz kitapta yer alan bilgiye göre, Çin tıbbı dünyanın 183 ülke ve bölgesinde uygulanıyor.

Devlet Çin Tıbbı ve İlaçları Yönetim Müdürü Wang Guoqiang, Çin tıbbının, kültürel temasların artırılması anlamında da faydalı olacağı görüşünde: (ses fonu3)

“Çin, dünya çapında geleneksel tıp yöntemlerinin geliştirilmesi için çaba göstererek, Dünya Sağlık Örgütü nezdinde konuyla ilgili bir kararın onaylanması çağrısında bulundu. Çin'in 70'ten fazla ülkeye gönderdiği sağlık ekiplerinin hemen hepsinde Çin tıbbı uzmanları yer alıyor, bu uzmanlar, tüm sağlık personelinin yüzde 10'unu oluşturuyor. Çin tıbbı ve ilaçları hali hazırda 183 ülke ve bölgeye yaygınlaştırılarak, Çin'in dünya ülkeleriyle kültürel temas gerçekleştirmesi, doğu ile batı kültürleri arasında iletişiminin geliştirilmesi için önemli bir unsur haline gelmiş durumda.”

Çin'in geleneksel aklı dünyaya şifa dağıtacak

Önümüzdeki 5 yılda Çin'de geleneksel tıp çalışmaları hızlandırılacak. Çin tıbbı ve ilaçlarıyla ilgili kurum ve kuruluşlar, ilaçların araştırma-geliştirme çalışmalarına hız vererek, kalifiye elemanların yetiştirilmesine özen gösterecek. Çin tıbbıyla ilgili teori ve reçete üzerinde daha fazla çalışılarak, bu yöntemin dünyaya açılmasına hız verilecek. Böylece Çin tıbbının bilgi hazinesi ve Çin'in geleneksel aklı, dünya halklarına daha fazla yarar sağlayacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor