Çin'de yurt dışı yatırıma yeni düzenlemeler geliyor

2017-01-03 15:05:01 CRI

Çin'de yurt dışı yatırıma yeni düzenlemeler geliyor

Çin'de yurt dışı yatırıma yeni düzenlemeler geliyor

Çin Ticaret Bakanlığı Dış Yatırım ve Ekonomik İşbirliği Dairesi Başkanı Zhou Liujun, başkent Beijing'de yaptığı açıklamada, yurt dışı yatırımla ilgili kuralların düzenlenmesine hız verileceğini söyledi.

Zhou, Çin işletmelerinin yurt dışı yatırımlarının gerçekçiliğinin gözden geçirilmesini başlıca görev haline getirerek, dış yatırımın sağlıklı ve düzenli gelişmesi için çaba harcayacaklarını kaydetti.

2016'da yeni bir rekor

2016 yılında, Çin'in yurt dışı yatırım hacminde yeni rekorlar kırıldı. Yılın ilk 11 ayında, Çinli işletmelerin gerçekleştirdiği doğrudan dış yatırım 161 milyar 700 milyon ABD Doları bularak, 2015 yılına ait yatırım hacmini aştı, 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 55,3 artış kaydedildi.

Dış yatırımın hızla gelişmesiyle birlikte, rasyonel olmayan bir şekilde yurt dışı yatırım yapma durumu da oluştu. İleride yurt dışına yatırım sürecinde ve sonrasında denetim ve yönetim güçlendirilerek, yatırım kuralları ve ilgili politikalar dahil orta ve uzun vadeli bir sistemin inşası hızlandırılacak.

Dış Yatırım ve Ekonomik İşbirliği Dairesi Başkanı Zhou Liujun, bu hususta şunlara dikkat çekiyor: (ses fonu1)

“Öncelikle, yasalara ve kurallara göre yurt dışı yatırımın gerçekçiliği gözden geçirilmeli, bu işi yapabilecek işletmelerin yurt dışına yatırım yapmaları teşvik edilmeli; ikinci olarak, orta ve uzun vadeli sistem inşası önemli. Yurt dışına yatırımla ilgili kurallar ve ilgili politikalar oluşturulmalı. Son olarak yurt dışına yatırım sürecinde ve sonrasında denetim ve yönetim güçlendirilmeli.”

İşletmelerin dolduracağı belge sayısı arttı

Çin Ticaret Bakanlığı, yasalara ve kurallara göre yurt dışı yatırımın gerçekçiliğinin gözden geçirilmesi amacıyla “Yurt Dışı Yatırım Yönetim Yönetmeliği” üzerinde düzenleme yaptı.

Yurt dışına yatırım yapmak için başvuran işletmelerin dolduracağı başvuru belgelerinin saysı beşten dokuza çıkarıldı. Böylece işletmelerin yurt dışı yatırımının gerçekçiliğiyle ilgili gözden geçirme çalışmaları güçlendirildi.

Zhou Liujun, bu konudaki yeni düzenlemelerin bir onay süreci olmadığını, yurt dışı yatırımları öncesi işletmelere bir nevi “muayene” hizmeti sunduklarını vurguladı. Zhou, böylece yatırımların daha verimli olacağını ifade etti. ses2

“Dış yatırım kararı almak, anlık bir iş değildir, net varlık araştırması gerektirir. Bu doğrultuda bazı nitelikli acenteleri araştırma yapmaya davet etmeliyiz, satın alınacak şirketin piyasadaki payı, rekabet gücü, gelişme seviyesi ve kâr oranı gibi konularda bilgiler edinilmeli. Üstelik bir şirket başka bir şirketi satın almak veya yurt dışında yatırım yaparak şirket kurmak isterse, o şirketin kendi tüzüğü olmalı. Güçlü bir şirket yönetim kurulunda alınan kararla ilgili belge, genellikle ilgili toplantının kaydı şeklinde sunulur, ayrıca yasal prosedürden geçirilip onaylanan mali rapor da gösterilir. Kurallara uyan bir şirketin mutlaka böyle bir raporu olur, bu rapora şirketin borç oranı yansır. En önemlisi, şirket, sağladığı malzemelerin gerçekliğini taahhüt eder, bu taahhüt şirketin yasal olarak göstermesi gereken bir teminattır. Eğer bu şirket normal ve makul şekilde ilgili malzemeleri sağlayabilirse, ilgili işlemler 3 günde tamamlanabilir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor