Çin kapsamlı ulaşım ve taşımacılık ağını oluşturdu

2016-12-30 11:41:23 CRI

Çin kapsamlı ulaşım ve taşımacılık ağını oluşturdu

Çin, kapsamlı ulaşım ve taşımacılık ağı inşasının ilk etabını tamamladı.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından dün “Çin'in Ulaşım ve Taşımacılık Gelişimi” başlıklı beyaz kitap yayımlandı. Kitapta, 60'tan fazla yıllık çabalar sayesinde Çin'in ulaşım ve taşımacılık alanında dünyanın en üst seviyesi ile mesafesini biraz daha kısaltarak, modern ve kapsamlı bir ulaşım sistemi ile dünyada örnek teşkil ettiği belirtildi.

Çin hükümetinin ulaşım ve taşımacılık gelişimine ilişkin yayımladığı ilk beyaz kitapta Çin'in bu sahada sistematik gelişim süreci, genel durumu ve gelecekteki planları hakkında bilgi verildi. Yaklaşık 10 bin kelime içeren kitap, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca, İspanyolca, Japonca ve Arapça dillerinde basıldı.

Kitapta, yıllardır süren reform ve kalkınma girişimleri sayesinde ülke topraklarının “beş dikey, beş yatay” hattan oluşan ulaşım ve taşımacılık ağı ile kaplanması planının ilk aşamasının tamamlandığı kaydedildi. Çin Ulaşım ve Taşımacılık Bakanlığı ÇKP Şubesi Sekreteri Yang Chuantang bu konuda şu bilgileri verdi:

“2015 yılının sonuna dek, çok katmanlı demiryolu ağı esas olarak oluşturuldu. Çin, hizmete giren 121 bin kilometrelik demiryolu ağı ile dünyada ikinci sıraya, 19 bin kilometrelik hızlı tren ağı ile de birinci konuma yükseldi. Hızlı tren, “Çin yapımı”, “Çin'in inovasyonu” ve “dışa açılım” planlarının yeni kartviziti haline geldi. Bunun yanı sıra karayolu ağı da ülkeyi kapsayacak şekilde genişletildi. Toplam otoban uzunluğu 124 bin kilometreye ulaştı. Çin, bu rakamla otoban uzunluğu bakımından dünyada birinci sırada yer alıyor.”

Beyaz kitaba göre, ulaşımda bilimsel ve teknolojik inovasyon konusunda atılım niteliğinde gelişme kaydedildi. Çin, altyapı tesisleri inşa teknolojisinde, ağır raylı sistemler ve hızlı tren ağı inşalarında dünyada öncü seviyesine yükseldi. Büyük zorlukların üstesinden gelinerek, özel coğrafi koşullarda demiryolu ve karayolu inşa edildi, dünya standartlarında geniş boyutlu köprü ve kanallar kuruldu. Derin su limanı inşası, geniş çaplı nehir taşımacılığı ve büyük ölçekli havaalanı inşa teknolojilerinde dünyanın ileri seviyesine ulaşıldı.

  Çin, ulaşım teknolojisiyle uluslararası arenada da aktif

Yang, kendi sınırlarında ulaşım ağını güçlendiren Çin'in, bu alandaki projeleri ve teknolojileri dünyaya tanıtma çalışmalarını da hızlandırdığını ifade etti. Çin'in yabancı ülkelerle ulaşım ve taşımacılık işbirliğini ilerleterek, dışa açılma boyutunu sürekli genişlettiğini vurgulayan Yang, “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhındaki ülkelerle işbirliğinin de yoğunlaştırıldığını ve bu ülkelere ulaşım kolaylığı sağlama çabalarının artırıldığını belirtti. Yang, bu konuda şunları dile getirdi:

“Çin, ‘Bir Kuşak-Bir Yol' projesinin kapsadığı ülkelerle altyapı tesislerinin inşası ve teknoloji standartlarını kenetlemeye çalışıyor. Bunun amacı, bu ülkelerin ihtiyaç duyduğu bölgelerde ulaşım tesisleri oluşturmak. Çin, ‘Bir Kuşak-Bir Yol' güzergâhındaki ülkeleri ulaşım hatlarıyla birbirine bağlayarak kapsamlı bir şebeke oluşturmayı hedefliyor, ulaşım kuralları ve gümrük işlemlerini sadeleştirme konusunda çalışmalar yürütüyor. Öte yandan Çin, bu ülkelerle insan kaynakları alanında işbirliğini de güçlendirip, gerçek anlamda bir “ulaşım ve taşımacılık bağı” kurarak ilgili hedeflerini rahatlıkla gerçekleştirebilecek.”

Çin, demiryolu teknolojisini ve ekipmanlarını da dünya ülkelerine ihraç ediyor. Bununla beraber Çin-Avrupa tren seferleri, “Bir Kuşak-Bir Yol” projesinin önemli bir markası haline geldi. Şu ana kadar 39 hattı tamamlanan bu demiryolu ağı, 8 ülkenin 13 kentini kapsıyor.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor