Yabancı sermayenin Çin'e giriş sınırlamaları gevşetiliyor

2016-12-29 11:00:08 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Yabancı Sermaye Dairesi Başkanı Tang Wenhong, 2017 yılında Çin'in, oluşturacağı yeni sistemle yabancı sermayenin ülkeye girişine yönelik kısıtlamaları büyük ölçüde gevşeteceğini belirtti.

Bu yılın ilk 11 ayında Çin'de yeni kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak, 24 bin 355'i buldu. Ancak fiilen kullanılan yabancı sermaye artış oranı ise, geçen senenin aynı döneminde kaydedilen seviyenin yarısına bile ulaşamadı.

Söz konusu verileri değerlendiren Tang, 2017 yılında Çin'e daha kaliteli yabancı sermaye çekilmesi için elverişli ortamın yaratılacağına işaret etti. Böylece yabancı sermayeli işletmelerin Çin'deki reel sektöre daha büyük destek sağlayabileceğini kaydeden Tang şöyle konuştu:

“Yabancı yatırım ortamının hukuki açıdan elverişli hale getirilebilmesi için “Yabancı Yatırım Yasası”nın hazırlanma süreci hızlandırılmalı. Böylece iç ve dış yatırımlar, aynı standartlara göre idare edilebilir. Diğer taraftan dışa açılan sektörler genişletilecek, yabancı yatırımın yönetim kategorileri iyileştirilecek, özellikle Çin'in batı kesimine yabancı sermayenin çekilebileceği sektör katalogu düzenlenecek. Bu doğrultuda işletmelerin öneri ve ihtiyaçları dinlenmeli. Ayrıca 2017 yılında serbest ticaret pilot bölgelerinde kazanılan deneyimler ülkenin başka bölgelerinde de uygulanacak.”

Yabancı yatırım kısıtlamalarının üçte biri azaldı

Çin yakın dönemde yabancı sermayeye yönelik kısıtlamaların kaldırılması hedefi çerçevesinde önemli bir adım attı. Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu kısa süre önce yabancı sermaye yönetimine dair katalogda değişiklik yaptı. Yenilenen katalogda, eskisine göre yabancı sermayeye getirilen sınırlamaların yaklaşık üçte biri azaltıldı. Bu girişim Çin'in yabancı yatırım yönetimini gevşettiği şeklinde yorumlanıyor. Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü'nden uzman Chen Fengying bu konu hakkında şunları söyledi:

“Biz yabancı sermaye yönetim kataloğundaki kısıtlayıcı maddeleri 62'ye düşürdük. Gelecekte yabancı sermayeli işletmelerin Çinli işletmelerle aynı muameleyi görmesi hususunda da çalışıyoruz. Genel imalat sektörünü de dışa açtık. Şu an dışa açmamız gereken, imalat sektörünün ileri teknolojisidir. Katalogda yabancı sermayenin yasaklandığı ya da sınırlandığı alanlar açıkça belirlendi. Böylece çokuluslu şirketlerin Çin pazarına girişine kolaylık sağlandı.”

“Kırsal bölgelerde de yabancı yatırımcıya çok iş var”

Son yıllarda yabancı sermayenin Çin'den çekildiği iddiaları artıyor. İş gücü, toprak ve üretim maliyetlerinin artmasıyla birlikte, Çin'in yabancı sermaye çekim gücünün azaldığı ileri sürülüyor. Tang Wenhong konuya ilişkin açıklamasında, ileri teknolojili hizmet, imalat ve tarım gibi sektörlerde yabancı sermayeli işletmelerin çok iş yapabileceğini söyledi. Tang, sözlerine şöyle devam etti:

“Devlet, yabancı sermaye çekimi konusunda her unsuru göz önünde bulundurarak karar veriyor. Çin'in siyasi durumu istikrarını koruduğu ve geleceğe yönelik iyimser beklentiler bulunduğu takdirde işletmelerin güvenini kaybettirecek bir sebep yok. Çin'de büyük bir pazar var. Bir örnek vermek gerekirse, kış aylarında Beijing civarındaki kayak tesisleri çok kalabalık oluyor. Daha fazla yabancı şirket, bu alanda yüksek düzeyde hizmet sağlayabilir, Çin'de bir şube açıp daha fazla ve kaliteli kayak aletleri üretebilir. Çin'in kırsal kesimlerinin de dikkate alınması gerek, burada yabancı şirketlerin yapabileceği çok iş var.”

Çin hükümeti, geçtiğimiz Eylül ayında Liaoning, Zhejiang, Henan, Hubei, Sichuan ve Shaanxi eyaletleri ile Chongqing kentinde 7 serbest ticaret pilot bölgesinin kurulmasını kararlaştırdı. Söz konusu pilot bölgelerin bazıları eski kuzeydoğu sanayi bölgesinde, bazıları da “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhının başlangıç noktasında, Çin'in batı kesiminde, Yangzte Nehri Ekonomik Kuşağı ile ülkenin kıyı bölgelerinde yer alıyor.

Alınan bir bilgiye göre, üçüncü grup serbest ticaret pilot bölgelerinin oluşturulmasına ilişkin program da kısa süre içerisinde yayımlanacak. Bu pilot bölgelerin önümüzdeki yılın Ocak ayında hizmete girmesi bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor