Çin, siber güvenliği güçlendiriyor

2016-12-28 11:26:16 CRI
844935_20161228112613868600.jpg

Çin, dün ilk siber güvenlik stratejisini yayımlayarak, bu alanda uluslararası işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Çin İnternet İdaresi tarafından yayımlanan 15 sayfalık strateji belgesinde Çin'in siber gelişim ve güvenlik hususunda tutumu ve görüşleri ifade edildi. Çin hükümeti, belgede, siber egemenlik ve ulusal güvenliği sağlama, bilişim altyapısını koruma ve siber suçlarla mücadele teminatı verdi.

Belgede yer alan ifadelere göre, bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte siber güvenlik durumunun ciddiyeti de giderek artıyor. İnternet aracılığıyla başka ülkelerin içişlerine müdahale, büyük çaplı siber kontrol ve gizli bilgilerin çalınması gibi bir ülkenin siyasi güvenliğine ve kullanıcıların bilgi güvenliğine ciddi zarar veren faaliyetlerde bulunuluyor. Bunun yanı sıra önemli bilişim alt yapısının tahrip edildiği, bir ülkenin ekonomik güvenliğinin ve kamu çıkarlarının ciddi şekilde zedelendiği ve siber silahlanma yarışının dünya barışını tehlikeye soktuğu belirtildi. Çin İnternet İdaresi Başkan Yardımcısı Wang Xiujun bu konuda şunları söyledi:

“Siber güvenlik durumu ciddiyetini koruyor. Dünya genelinde siber ortamda bireysel mahremiyet ve mülkiyet haklarını ihlal suçları sıkça meydana geliyor. Siber takip, saldırı, sızma ve terör faaliyetleri bir ülkenin güvenliğine büyük zarar oluşturuyor. Siber güvenlik, ekonomik ve toplumsal gelişmeyi, bir ülkenin barış ve istikrarı ile halkın mutluluğunu etkileyen stratejik bir sorun haline geldi. Bu nedenle bu alanda altyapımızı iyi kurmalıyız.”

Belgede, Çin'in şu anda ve gelecekte siber güvenlik alanındaki görevleri, siber egemenlik haklarını ve kilit bireysel bilgi altyapısını koruma, siber suçlara darbe indirme ve İnternet yönetişim sistemini iyileştirme, siber savunma gücünü yükseltme ve bu alanda uluslararası işbirliğini yoğunlaştırma olarak ifade edildi. Wang Xiujun yayımlanan strateji hakkında şu bilgileri verdi:

“Strateji, gelişme ile güvenlik diyalektiği uygulayarak dışa açılmayı sürdürmeyi, siber alandaki potansiyelimizi yeterince kullanarak dışa açık bir ortamda ülkemizin siber güvenliğini korumayı hedefliyor. Yayımladığımız strateji belgesinde siber güvenliğin içeriği açıklığa kavuşturulmuş ve hukuki, idari, ekonomik, diplomatik, bilimsel, teknolojik ve askeri önlemlerle ülkemizin siber güvenliğinin korunacağı vurgulanmıştır. Ayrıca Çin'in kilit bilişim teknolojisinin korunmasına ilişkin görüşler ifade edilmiştir.”

Çin, satın alma, çalışma ve kurumsal hizmetlere erişim aracı olarak İnternetten faydalanan yaklaşık 700 milyonluk kullanıcısıyla dünyada birinci konumda. Dolayısıyla Çin'de siber güvenliğin sağlanması, sadece Çin için değil, küresel siber güvenlik ve dünya barışı için de büyük önem taşıyor. Wang Xiujun, Çin'in, siber güvenliğin barışçıl kullanılması ve ortaklaşa yönetişimi için çabaladığının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olumlu ve etkili uluslararası işbirliği yapılarak çok taraflı, demokratik ve şeffaf bir siber yönetişim sistemi kurulmalı; barışçıl, güvenli, dışa açık, işbirliğine dayalı ve düzenli bir siber ortamın oluşturulması için ortak çaba harcanmalı.”

Bireysel mahremiyetin korunmasına da odaklanılacak

Ülkenin siber güvenliğine odaklanan strateji belgesinde, bireysel bilgilerin mahremiyetinin korunmasına ilişkin maddeler de yer aldı. Çin İnternet İdaresi Siber Güvenlik Koordinasyon Bürosu Müdürü Zhao Zeliang, gizli ve kişiye özel bilgilerin çalınması konusunda cezaların ağırlaştırılacağını belirtti.

“Birincisi, tüm kurumlar müşterilerinin bilgi güvenliğini sağlamakla yükümlüdür, herhangi bir bilgi sızması durumunda sorumluluk bu kurumlara aittir. İkincisi, bireysel bilgilere yasa dışı erişim ve kullanıcıların çıkarlarına zarar verme suçlarına müdahale mekanizması güçlendirilecek. Üçüncüsü ise vatandaşların siber güvenlik bilinci artırılacak.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor