Çin ekonomisi yeni dinamiklerle sağlıklı ilerliyor

2016-12-27 11:25:27 CRI

Çin ekonomisi yeni dinamiklerle sağlıklı ilerliyor

Reform ve inovasyona dayalı yeni ve geleneksel itici güçlerle yükselme, 2016'da Çin ekonomisinin istikrarlı gelişmesini sağlayan önemli bir unsur haline geldi.

2016, Çin'in hem “13. Beş Yıllık Plan”ı başlattığı hem de arz yönlü yapısal reformun güçlendirilmesi üzerine yoğunlaştığı bir yıl oldu.

Zhujiang (İnci Nehri) Deltası'nın merkezinde yer alan Guangdong eyaletinin Dongguan bölgesinde, geçen 30 yıl içinde esas olarak elbise, ayakkabı ve şapka üretildi; bölge “dünyanın fabrikası” olarak adlandırılıyordu. Ancak son yıllarda uluslararası ticarette durgunluk yaşanması ve ülke ekonomisinin aşağı yönlü baskıya maruz kalması gibi nedenlerle buradaki birçok işletme, yapısal dönüşüm yapamadan piyasadan çekilme riskiyle karşı karşıya kaldı. Bu nedenle bölge işletmeleri, büyümeyi korumak için yeni itici güç arayışına girdi.

Guangdong Weimei Porselenleri Ltd Şti Yönetim Kurulu Başkanı Huang Jianping, porselen şirketinin düşük rekabet ortamında hükümetin mali yardımı sayesinde üretim verimliliğini ve teknoloji kapasitesini yükselterek, piyasadaki payını istikrarlı şekilde arttırdığını söyledi. Huang bu konuda şöyle konuştu:

“Geçmişte bir üretim hattında 200 işçi çalışıyordu, makine gücüne dayalı imalata geçilmesiyle birlikte şimdi bir üretim hattında sadece 100 kişinin çalışması yeterli. Hedefimiz bu sayıyı 50 kişiye düşürmek. Hükümet de, insan gücü yerine makinelerle üretim konusunda bize büyük destek verdi. Devletin sağladığı düşük faizli krediler sayesinde Dongguan'da sanayi düzeyini yükselterek dönüşüm gerçekleştirme süreci hızlandırıldı.”

Geçtiğimiz Ekim ayında Çin Başbakanı Li Keqiang Dongguan'da incelemelerde bulundu. Yerel bir yönetici Başbakan Li'ye, Dongguan'da ayakkabı ve şapka üretimi gibi geleneksel sektörlerde üretim değerinin geçen sene yüzde 15 düşerken, elektronik bilişim gibi yeni itici güç sağlayan alanların yüzde 25'ten fazla hızla büyüdüğünü anlattı. Li, bölgedeki incelemelerinin ardından bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Bu yıl büyümede eski itici güçlerin yerini yenilerinin alması sürecinde ekonomiye yeterince canlılık kazandırdığımızı burada (Dongguan) gördük. Bu ümit verici eğilimin devam etmesini umuyoruz. “Çin yapımı 2025” hedefinin bir odak noktası da, geleneksel imalat sektörünün dönüşümünü ilerletmek ve ekonomik büyümede yeni itici güçlerin önemli rol oynamasını sağlamaktır.”

“İnovasyona dayalı büyüme sürdürülmeli”

Başbakan Li'nin Dongguan bölgesiyle ilgili beklentisi, aynı zamanda Çin ekonomisinin eski dinamiklerden yenilerine dönüşümü ile büyümesi planını ifade ediyor. Li Keqiang, geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Çin Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Yıllık Toplantısı kapsamında düzenlenen grup toplantısında yaptığı konuşmada, Çin ekonomisinin dönüşüm noktasına geldiğine işaret ederek geleneksel büyüme yöntemiyle elde edilen verimin azaldığını, gelecekteki büyümenin inovasyona dayanması gerektiğini vurguladı. Li sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni ekonomiyi geliştirmeye var gücümüzle çabalıyoruz. Büyümenin, geleneksel dinamikleri geliştirip yeni itici güçlere dayanarak ilerlemesini hızlandırmalıyız. Son yıllarda yeni ekonomi ve yeni itici güçler geliştirmek için çalıştık. 2025 yapımı, İnternet Plus, Girişimcilik ve İnovasyon Teşviki gibi planlar hazırladık. Şimdi geleneksel itici güce ihtiyaç duyulmuyor mu? Hayır, bu dinamikler de korunmalı. Öte yandan yeni itici güçler, geleneksel olanların dönüşümünü de getirmeli.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor