Çin'in batı kesiminde kalkınma hızlanıyor

2016-12-26 11:00:07 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, ülkenin batı kesiminin sağlıklı ve sürdürülebilir kalkınması için çabaları artırma çağrısı yaptı.

Kısa süre önce düzenlenen Devlet Konseyi toplantısında “Batı Kesiminin Kalkınmasına İlişkin 13. Beş Yıllık Plan” onaylandı. Bölgesel kalkınma stratejisinin ilk olarak 2000 yılında batı kesiminde başlatıldığını belirten Başbakan Li, bunun, bölgenin kalkınmasına verdikleri büyük önemi gösterdiğini vurgulayarak, söz konusu stratejinin devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Li, batı kesiminin gelişmesinin reform, dışa açılma ve inovasyon yoluyla gerçekleştirilebileceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Batı kesimi, ülkemizin ekonomik kalkınmasına destek sağlayan ve gelişme potansiyeli en yüksek bölge konumunda. Batı kesimi, Çin'in toplam yüzölçümünün yüzde 70'den fazlasını oluşturuyor. Zengin kaynaklara sahip bu bölgenin teknoloji ve sanayi altyapısı da mevcut. Etnik grupların en yoğun olarak yaşadığı batı kesiminde, aynı zamanda birçok ülkeye sınırımız da yer alıyor. Dolayısıyla batı kesiminin kalkınması, görece refah toplumun inşa edilmesinin önemli bir kısmını oluşturuyor, ülkenin bütünlüğü ve etnik gruplar arasındaki dayanışma için de büyük önem taşıyor.”

Batı kesimi büyük inovasyon potansiyeline sahip

Başbakan Li, batı kesiminin gelişmesi için doğu ve orta kesimdeki yerel yönetimlerin desteklerinin artırılmasının yanı sıra reform, dışa açılma ve inovasyona dayalı yerel büyümenin de güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Li, bu doğrultuda bürokratik sadeleşme, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, vergi indirimi ve özel sermaye teşviki gibi alanlarda reformların derinleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Batı kesiminin büyük inovasyon potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Başbakan Li, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Batı kesimi, inovasyon hususunda doğu ile aynı hızla gelişiyor. İncelemelerimde, batı bölgelerinde e-ticaretin geliştiğini gördüm. Doğu kesiminde yaşayanlar, internet üzerinden batı bölgelerine özgü tarımsal malları satın almanın kolaylaştığını ifade ediyor. Batı kesimine özgü ürünlerin geniş bir pazarı var. Bu pazarı, inovasyonla geliştirmeliyiz”

Çin'de kurulan 11 serbest ticaret bölgesinden 3'ü batı kesiminde yer alıyor. Li Keqiang, bu düzenin batı kesiminde reform, dışa açılma ve inovasyon konusunda ilerlemeyi hızlandırabileceğini söyledi.

Yeni tip kentleşme konusuna da değinen Başbakan Li, batı kesiminde kentlerin önemli yükseköğretim merkezleri haline getirilmesi suretiyle, üniversite mezunu nitelikli elemanların bu bölgelere çekilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları ekledi:

“Batı kesiminde yeni tip kentleşme sürecini nasıl hızlandırabiliriz? Yeni tip sanayileşme ve tarımsal modernleşmeyi ilerleterek. Ayrıca, batı kesiminin önemli kentlerinde nüfus belli miktarda korunmalı, küçük kentlerin kalkınması ayrıntılı olarak planlanmalı.”

Li Keqiang, batı bölgelerinin geliştirilmesi stratejisinin en büyük hedefinin, orada yaşayan vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor