Çinli şirket patronları yurtdışı yatırım tecrübelerini paylaştı

2016-12-23 11:33:06 CRI

Çinli şirket patronları yurtdışı yatırım tecrübelerini paylaştı

Çin'in yurtdışı yatırımları durmaksızın artarken, Beijing'de toplanan şirket patronları bu alandaki deneyim ve fikirleri katıldıkları bir konferansta paylaştılar.


Dün Beijing'de yapılan “2016 Çin Uluslararası Ticaret Odası Konferansı”nda konuşan Çin'in en büyük emlak müteahhitlik şirketi Vanke'nın Yönetim Kurulu Başkanı Wang Shi, uluslararasılaşma çalışmalarının sorunsuz ilerlediğini söyledi.


Bir taraftan rekabetçi ürünlere diğer taraftan güvenilirliklerine dayandıklarını belirten Wang Shi, bu konuda şunları ifade etti:

 “Biz, uluslararası alanda en geçerli dilin ürün rekabetçiliği olduğuna inanıyoruz. Bu rekabetçilik esasen kalite ve fiyat. Vanke'nın yurtdışı yatırım geçmişi uzun değil, ancak bence sorunsuz ilerliyor. Deneyimlerimiz bize, sözleşme sadakat ruhu ve güvenirliğin uluslararası dil olduğunu gösteriyor.


Çin'in önde gelen telekomünikasyon ekipmanları üreticisi ZTE'nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Lİu Jian de çekirdek rekabet gücü yaratmanın son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Liu Jian, yurtdışına çıkan şirketlerin sektör öncüsü sıfatıyla yenilikçiliklerini sürdürülebilir kılmaları gerektiğini ifade etti.


Liu Jian, bu konudaki fikirlerini şöyle ifade etti:

 “Çekirdek rekabet gücü yaratmanın ilk adımı, kaliteyi en öne koymaktır. Uluslararası alanda sektör öncüsüyseniz, bunu sürdürebilmeniz gereklidir. Sürekli yenilikçilik ve fikri mülkiyet hakları birikimi uluslararası alanda zirvede kalmanın önemli unsurlarından biri.”


Çin'in ulaşım altyapı inşa şirketlerinden CRBC'nin CEO'su Lu Shan, kalite ve yenilikçiliğin yanı sıra tanınırlığın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Macaristan-Sırbistan demiryolu projesi müzakerelerinde karşılaşılan bir güçlüğe dikkat çeken Lu Shan, karşı tarafın şirketin yükümlülüğünü yerine getirme kabiliyetinden kuşku duyduğunu söyledi. CEO Lu, çareyi uluslararası bir şirketin desteğini almakta bulduklarını belirtti.


Lu Shan, bu konu şu sözleri sarf etti:

 “Avrupalılar, Çin'in yüksek hızlı tren mühendisliğinde 350 kilometreye eriştiğini, kendi kıtalarında hızın 160 ila 200 olduğunu biliyor. Fakat, yine de Çin'in kapasite ve standartlarından kuşku duyduklarını kaydetti. Çünkü, ihale veren şirketin hafızasında hala eski Yugoslav ülkelerinin Çin algısı bulunuyordu. Biz sektörde hayli önemli yeri olan bir İngiliz teknik danışmanlık şirketiyle anlaştık. İngiliz şirket onlara Çin'in bu alanda geldiği seviyeyi anlattı, anlaşma ancak daha sonra sonuçlandı.“


Çin Uluslararası Ticaret Odası Başkanı Jiang Zengwei'e göre, dışa açılan Çinli şirketler artık izleyici değil, sahnede aktör konumuna geldi ve uluslararası alanda giderek daha önemli rol oynuyor. Şirketler bu bağlamda dünya ekonomisindeki iyileştirici düzenlemelere de katılıyor.

 “Alibaba, Lenovo ve Baidu gibi uluslararası holdingler bu yılki B20 tartışmalarına hep katıldı. Peru'daki APEC toplantılarında yer alan Çinli endüstri ve ticaret temsilcilerinin sayısı bini aşkındı. Toplam katılımın dörtte birini oluşturdular. Çin'in bu alanda artık etraflı nüfuzu var.”


Çin'in Ocak-Kasım döneminde yurtdışına yaptığı doğrudan yatırımların tutarı yüzde 55,3 artışla 1 trilyon yuanı aştı. Küresel ekonomi ortamındaki çok sayıda belirsizliğe rağmen, Çinli şirketlerin yurtdışına çıkış yönelimlerinde bir geri dönüş beklenmiyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor