Vakıfbank'ın yıldızı Zhu Ting CRI Türkçe'ye konuştu

2016-12-22 11:42:18 CRI

Vakıfbank'ın yıldızı Zhu Ting CRI Türkçe'ye konuştu

Çin bayan voleybol takımıyla yaşadığı Dünya ve Olimpiyat şampiyonluklarının ardından İstanbul'un yolunu tutan Zhu Ting, Türk liginde daha yenilgi yüzü görmedi.


Son dönemde dünyanın en iyisi olarak gösterilen Zhu Ting, Türkiye'deki yaşamı ve spor kariyerini CRI muhabirine değerlendirdi.


Üç saatlik yorucu bir antrenmanın ardından samimi bir havada geçen mülakatta, ilk olarak dünya voleybolunun önde gelen takımlarından birinde antrenmanların Çin'dekilerden daha yorucu olup olmadığı sorusuna yanıt veren Zhu Ting, gülümseyerek şunları söyledi:


“Antrenmanlar hakkında yorum yapılmaz. Çünkü, mesai gibi, her gün var. Zaten, maçlar başka türlü iyi geçmez. Çin'le kıyaslandığında, spor yaşamının biraz daha serbest olduğunu söyleyebilirim. Çünkü, antrenmandan sonra herkes kendi evine dönebiliyor. Ertesi antrenmana kadar günü kendim ayarlayabiliyorum. Çin'de ise takım olarak birlikte yaşıyoruz. Sporcuların kendi evlerinde yaşayabilmesi bence pek güzel.”


Milli takımla Brezilya'da olimpiyat şampiyonu olan ve ayrıca en değerli oyuncu seçilen Zhu Ting, İstanbul'daki üçüncü ayını geride bıraktı. Antrenmanlar dışındaki vaktini genelde kendi evinde dinlenerek geçirmeyi tercih eden Zhu Ting, zaman zaman tercümanıyla sokaklara çıkmayı, alışveriş yapmayı ve Türk yemeklerini tatmayı da ihmal etmiyor.


“Hayat güzel. Evde bir aşçım var. Benim yemeklerimse şöyle böyle. Haha! Yeme içme bakımından pek sorumum yok. Zaman zaman çıkıp Türk yemeklerini de tadıyorum. Kebaplar lezzetli, ama sıkça yiyemiyorum. Online İngilizce kursuna kaydoldum, fakat derslere yalnızca antrenman haricinde katılabiliyorum. Takım arkadaşlarımla iyi anlaşıyorum.”


Zhu Ting, Avrupa ve Dünya şampiyonluğuna erişen Lonneke Slöetjes, Kimberly Hill ve Milena Rasic gibi dünyaca tanınan yıldızlarla birlikte ter döküyor. Bu sebeple Vakıfbank'a dünya voleybolunun Barselona'sı deniyor.


Voleybolun Messi'si olarak nitelenen Zhu Ting'e göre, Vakıfbank'ın teklifini kabul etmesinde takımın kalitesi başlıca rol oynadı. Bu şekilde yeteneklerini geliştirebileceğini ve açıklarını kapatabileceğine inanan Zhu Ting, gelecek yılki başlıca hedefinin Vakıfbank'a lig ve dünya şampiyonluğu kazandırmak olduğunu ifade ediyor.


“Burada lig kalitesi hayli yüksek. Ligin dünyanın en iyisi olduğu kabul ediliyor. Kendimi geliştirmek için buraya geldim. Mesela, yeni teknikler öğreniyorum. Takım olarak hedefimiz önce şampiyon olmak, hepimiz bunu arzuluyoruz. Şimdiye kadar aldığımız sonuçlar iyi. Ama bundan sonra maçlar daha zorlu geçecektir.”


Bu arada, Zhu Ting'in takım antrenörü Giovanni Guidetti. Ünlü Hollandalı koça göre, Zhu Ting 20-30 yılda ortaya çıkabilecek büyük bir yetenek. Doğuştan yetenekli olan Zhu Ting'in oyun zekası son derece yüksek. Zhu, dil sorununa rağmen, oyun planlarını kolaylıkla anlıyor, Vakıfbank'ın özellikle hücum etkinliklerine büyük güç katıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor