Çin: Terörle mücadele dünyanın önceliği olmalı

2016-12-21 10:53:04 CRI

Çin: Terörle mücadele dünyanın önceliği olmalı

Almanya, Türkiye ve İsviçre'de bir gecede yaşanan kanlı saldırıları değerlendiren Çinli uzmanlar, küresel terörizm riskinin gelecek yıl artabileceği uyarısında bulundu.


Son dönemde meydana gelen terör olayları sonrası Çin'den terörle etkin uluslararası mücadele çağrısı yükseldi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlediği basın toplantısında, “Uluslararası toplum ve bölgesel ülkeler için her türlü şiddet ve terör eylemiyle mücadele müşterek görev haline gelmelidir” dedi.


Sözcü Hua, Rus Büyükelçi Karlov ile hayatını kaybeden diğer terör ve şiddet kurbanları için taziye dileklerini sundu ve Çin'in her türlü terör faaliyetine kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.


Terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulunan Hua, BM'nin bu konuda öncü rol oynaması gerektiğini belirtti.


Düşünce kuruluşu Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nün Güvenlik ve Silah Kontrol Çalışmaları Direktörü Li Wei, ilk bakışta Almanya ve Türkiye'deki saldırılar arasında doğrudan bağ görünmediğine, fakat her iki olayın da radikal dincilikle örtüştüğüne dikkat çekti.  


Li Wei, İsviçre'teki saldırıyla ilgili olarak, “Zürih'teki saldırı muhtemelen Müslümanları hedef aldı, Avrupa'da yükselen aşırı sağcılıkla alakalı olabilir. Bu güçler mülteci krizi ve terör saldırılarından etkilendi.” dedi.


Li, 2017 yılında IŞİD'e karşı savaşın süreceğini ve bunun neticesinde Batı ülkelerindeki terör saldırılarının artabileceğini uyarısında bulundu.


“Sene sonundaki üç saldırı aynı zamanda bir sinyal” ifadesini kullanan Ningxia Üniversitesi Çin-Arap Araştırma Enstitüsü Direktörü Li Shaoxian de, sözlerine “2017 yılında terör risklerinin ciddi şekilde artabileceğinden kaygılıyım” şeklinde devam etti.


Çin Sosyal Bilimler Akademisi Shanghai İşbirliği Örgütü Araştırma Merkezi Genel Sekreteri Sun Zhuangzhi ise, Rusya'nın Büyükelçi'ye saldırı olayını etraflıca soruşturacağını ve suça karışanları sert biçimde cezalandıracağını dile getirdi.


Yeni onarılan Rusya-Türkiye ilişkilerinin suikast olayından etkilenmeyeceği görüşünü dile getiren Sun Zhuangzhi, iyi ilişkilerin her iki tarafın faydasına olduğunu söyledi.


Çin Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ruan Zongze, terör saldırısı karşısında Rusya Cumhurbaşkanı Putin'in Suriye'de geri adım atmayacağına işaret etti.


Ruan, “Putin, Türkiye'yle daha fazla uzlaşma arayacaktır ve muhtemelen Suriye'deki duruma istikrar kazandırmak için daha fazla askeri güç gönderecektir” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor