Çin ekonomisinde istikamet arz yönlü reform

2016-12-20 11:48:13 CRI

Çin'de en üst düzey parti ve hükümet yetkililerinin katılımıyla kısa süre önce sona eren ekonomi çalıştayında gelecek yılın yol haritası çizildi.


Arz yanlı yapısal reform ekseninde çizilen yol haritasında, ekonomide istikrar içinde ilerleme esas alındı.


Toplantıyı değerlendiren Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi Başkan Yardımcısı Zhu Zhixin, küresel toparlanmada zayıflığın sürdüğü bir dönemde Çin ekonomisinde yeni normal aşamasına geçildiğine dikkat çekti.


Bu aşamada arz yanlı yapısal reform ana ekseninde kararlılıkla ilerlenmesi gerektiğini belirten Zhu Zhixin, reformu derinleştirme anlayışıyla ekonomideki yapısal çelişkilerin ve dönemsel sorunların kesiştiği noktaya odaklanılması gerektiğini ifade etti.


Arz yanlı yapısal reformların derinleştirilmesi sırasında talep yönetimiyle arz yönlü yapısal reform arasındaki uyumun istikrar ve ilerleme temelinde sağlanması gerektiğini kaydetti.


Zhu, bu konudaki fikirlerini şöyle anlattı:

 “Genel olarak bakıldığında, arz yönlü yapısal reformun derinleştirilmesi yalnızca makro ekonomide istikrarlı gelişmeyi değil, aynı zamanda beş ana ekonomik vazifede ilerleme kaydedilmesini gerektiriyor. Bu doğrultuda çeşitli kanallardan finansman ve konut sektörlerindeki risklerin azaltılması önem taşıyor. Buna ek olarak, reform sürecinde ortaya çıkan yapıcı etkenlerin istikrarlı ilerleme yönünde değerlendirilmesi gerekiyor.”
Merkezi Mali ve Ekonomi Liderlik Grubu Ofisi Başkan Yardımcısı Yang Weimin da, gelecek yılın yol haritasının ana ekseninin arz yönlü reform olacağını dile getirdi.


Gelecek yılın ana görevinin tek cümleyle bu eksen doğrultusunda yürümek olduğunu ifade eden Yang Weimin, arz yönlü yapısal reformun üç ayağı bulunduğunu kaydetti.


Bu ayaklardan ilkini talebin karşılanması, bu kapsamda insanların maddi ve kültürel ihtiyaçlarının iyi şekilde giderilmesi olarak tarif eden Wei, ikinci ayağın arz kalitesinin yükseltilmesinde kararlılık olduğunu ifade etti. Son ayağı ise arz yönlü yapısal reform temelinde genel reformların derinleştirilmesi olarak tanımlayan Wei, şözlerine şöyle devam etti:

 “Bir yandan, piyasanın kaynak dağılımındaki karar verici rolü kabul edilmelidir. Tekellere darbe vurulmalı, piyasa istikrarı sağlanmalı, fiyat mekanizması kaynak dağılımıyla eşleşmelidir. Öte yandan, teşvikler güçlendirilmeli, inovasyon desteklenmelidir. Bu yolla ortaya çıkarılacak pozitif enerjiyle karlılık yükseltilmeli, işgücü verimliliği arttırılmalı ve büyüme potansiyeli açığa çıkarılmalıdır.


Yang Weimin, gelecek yıl önemli gördüğü bazı konuları da anlattı. Bu konulardan arz fazlalıklarının giderilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve sosyal projelerin yerine getirilmesinin bulunduğunu aktaran Wei, tarım alanında arz yönlü yapısal reformun önemine dikkat çekti. Ekonomik canlılığın harekete geçirilmesinin altını çizen Wei, son olarak emlak piyasasında istikrarın önemini vurguladı.

Bu arada, bu yılki ekonomi çalıştayına ilişkin olarak dikkat çekilmesi gereken başka bir husus da var. O husus, tarım ve konut sektörlerindeki çalışmaların net bir şekilde ortaya koyulması.


Bu çerçevede, tarım alanında arz yönlü yapısal reformun ivedilik taşıdığını ifade eden Yang Weimin, şöyle konuştu:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor