Çin askeri reformu hızlanıyor

2016-01-04 19:30:17

Uluslararası toplumda yakından takip edilen Çin askeri reformunda yeni ilerlemeler kaydedildi. Çin ordusunda üç yeni birim oluşturuldu. Çin Komünist Partisi Merkez Askeri Komisyonu, reformun takvimini açıkladı. Çin, askeri reformunu hızlandırarak, Çin'e özgün çağdaş askeri sistemini oluşturmaya çalışıyor.

Çin Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Roket Kuvvetleri ve Stratejik Takviye Kuvvetleri, 31 Aralık 2015 tarihinde resmen kuruldu. Bu, Çin askeri reformunda kaydedilen en son gelişme olarak değerlendiriliyor. Çin Milli Savunma Üniversitesi Strateji Eğitim ve Araştırma Ofisi Başkan Yardımcısı Luo Jiliang basına verdiği demeçte, bahsi geçen üç biriminin kurulmasının Çin ordusu tarihinde kilometre taşı niteliğinde bir gelişme olduğunu söyledi. Luo Jiliang bu konuda şunları kaydetti: (SES-1)

"Çin Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Roket Kuvvetleri ve Stratejik Takviye Kuvvetleri'nin kurulması, ordunun sistemli olarak işlevini daha sağlıklı hale getirebilmesi için önemli bir tedbirdir. Bu, aynı zamanda güçlü bir ordu olma yolunda atılan önemli bir adım. Bu gelişme, ordumuzun mekanizeden bilişime geçmesi için büyük önem taşıyor. "

Çin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın kuruluş nedenine gelince, Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun, şöyle konuştu: (SES-2)

"Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi ve Askeri Komisyonu'yla Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in stratejik kararıyla kuruldu. Bu askeri ve savunma reformunu derinleştiren önemli bir tedbir. Kara kuvvetlerimizin çağdaş inşasına güç katarken, ortak muharebe liderlik sisteminin oluşturulmasına zemin hazırlayacaktır. Önümüzdeki günlerde biz Çin kara kuvvetlerinin tarihten süregelen seçkin gelenekleriyle ruhlarını devam ettireceğiz, kara kuvvetlerinin gelişme özellikleri hakkında arayış ve özetlemeyi yoğunlaştıracağız, böylece güçlü ve modern bir kara kuvvetlerini kuracağız. "

Roket Kuvvetleri'nin kurulmasıyla birlikte, Çin ordusunda kara, hava ve deniz kuvvetlerinin yanı sıra, dördüncü kuvvet oluşturulmuş oldu. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun bu konuda şöyle konuştu: (SES-3)

"Roket Kuvvetleri'nin eski adı, İkinci Topçu Kuvvetleri oluyordu. Bu reformun yapılmasıyla birlikte, İkinci Topçu Kuvvetleri'nin adı Roket Kuvvetleri olarak değiştirildi. Roket Kuvvetleri, Çin'in stratejik caydırıcı gücünün merkezi konumunda. Bu kuvvetler, Çin'in büyük devlet konumunu korumak için stratejik dayanağı oluşturan ve milli güvenliğini koruyabilen önemli kalkan olarak biliniyor."

Öte yandan yeni kurulan Stratejik Takviye Kuvvetleri, milli güvenliği korumada yeni muharebe gücü konumunda. Bu güç, Çin ordusunun muharebe kabiliyetini artırabilen yeni büyüme noktası oldu. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun Stratejik Takviye Kuvvetleri'nin yapılandırma ve işlevi konusunda şunları kaydetti: (SES-4)

"Stratejik Takviye Kuvvetleri, Çin ordusunda yer alan çeşitli takviye birliklerini tek çatı altında birleştiriyor. Bu gücün oluşturulması, orduda askeri yapılandırmayı sağlıklı hale getirmeyi ve kapsamlı güvence kabiliyetini artırmayı amaçladı."

Çin Komünist Partisi Merkezi Askeri Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, askeri reform çalışmalarının çoğunun yıl sonu itibariyle tamamlanabileceği bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor