Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi sona erdi

2018-09-05 11:05:46 CRI

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi sona erdi

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi dün sona erdi. Zirvenin sonunda Beijing Deklarasyonu ve Beijing Eylem Planı açıklandı.

Açıklanan belgeler varılan mutabakatları ve ikili işbirliğinin geleceğine dair iki tarafın iyi niyetini yansıtıyor.

Beijing zirvesi, Çin-Afrika ilişkilerinde yeni bir sayfa açarak Güney-Güney İşbirliğinde bir dönüm noktası oluşturdu.

Beijing'de geleceğe yön verildi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve forumun eşbaşkanlığını yürüten Güney Afrika Cumhurbaşkanı Matamela Cyril Ramaphosa, dünkü liderler yuvarlak masa toplantısına ayrı ayrı başkanlık ettikleri oturumlarda iki tasarı onaylandı.

Toplantının ardından Xi Jinping, Ramaphosa ve gelecek dönemki forumun eşbaşkanlığına getirilen Senegal Devlet Başkanı Macky Sall'la ortak basın toplantısına katıldı.

Xi Jinping, “İşbirliği Yoluyla Ortak Kazanç, El Ele Daha Sıkı Bir Çin-Afrika Kader Ortaklığı” temasıyla toplanan forumun Çin-Afrika ilişkilerinin geleceğine yön verdiğini kaydetti:

“Toplantıda Daha Güçlü Çin-Afrika Kader Ortaklığı Oluşturulmasına İlişkin Beijing Deklarasyonu onaylandı. Söz konusu deklarasyon, Çin ve Afrika'nın günümüzde dünyadaki önemli konularda vardıkları mutabakatı yansıtarak dünyaya Çin-Afrika'nın el ele vereceğini gösterdi. Toplantıda onaylanan 2019-2021 Çin-Afrika İşbirliği Forumu-Beijing Eylem Planı, gelecek 3 yılda Çin ve Afrika'nın ‘8 eylem planı' başta olmak üzere çeşitli alanlarda somut işbirliğini güçlendirmesini amaçlıyor.”

Günümüzde dünyanın çeşitli meydan okumalar ve belirsizliklerle karşı karşıya bulunduğuna dikkati çeken Xi, böyle bir ortamda Çin ile Afrika arasında kurulacak kader ortaklığının büyük ehemmiyet taşıdığını vurguladı. Xi şunları ekledi:

“El ele vererek, sorumlulukları hep birlikte üstlenme, işbirliği, ortak kazanç, sevinçlerimizi paylaşma, kültürel değişim, güvenliği ortaklaşa tesis etme ve uyum içinde bir arada yaşamaya dayalı Çin-Afrika kader ortaklığını oluşturmaya hazırız. Stratejideki kenetlenme ve koordinasyonu güçlendirerek Çin ve Afrika'nın Kuşak ve Yol kapsamındaki işbirliğini ilerleteceğiz. Kuşak ve Yol ile Afrika 2063 Gündemi, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Gelişme Gündemi ve Afrika ülkelerinin gelişme stratejilerini entegre edeceğiz. 8 Eylem Planı'nı yürüterek endüstriyel gelişme, altyapı tesislerinin bağlanırlığı, ticaret kolaylığı, yeşil kalkınma, kapasite inşası, sağlık ve kültür alanında değişim, barış ve güvenlik istikrarını ilerleterek Çin-Afrika işbirliğine daha fazla fırsat ve dinamizm sağlayacağız.”

Zirveye 53 Afrika ülkesinin liderleri veya temsilcileri katıldı. 2006 yılındaki Beijing Zirvesi ve 2015 yılındaki Johannesburg Zirvesi'nin ardından Çinli ve Afrikalı dostlar yeniden Beijing'de buluştu.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in Afrika'yla birlikte Beijing zirvesinden doğan fırsatlar sayesinde kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini ilerleteceğini kaydetti:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor