Dış yatırımcılar Çin'e iyimser bakıyor

2015-03-23 21:01:58 CRI

Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng, Çin Üst Düzey Kalkınma Forumu'nda yaptığı konuşmada, Çin'e olan yatırım ilgisinin değişmediğini kaydetti.

Gao Hucheng, dün yaptığı konuşmada 2014 yılında küresel çok uluslu doğrudan yatırımda yüzde 8 oranında düşüş yaşanmasına rağmen, Çin'de değerlendirilen dış sermayede artış görüldüğüne işaret etti. Gao, 2014 yılında Çin'deki dış sermaye hacminin ilk kez dünyanın ilk sırasında yer aldığını, ayrıca dış sermaye yapısının iyileştirildiğini, hizmet sektörünün payının arttığını belirtti.

Gao Hucheng, "yeni normal düzene" girildiği bir dönemde, Çin'in dış yatırımın piyasaya giriş kriterini daha da gevşettiğini ve öncelikle hizmet sektörü ile imalat sektöründe dışa açılmayı genişleteceğini kaydetti.

Ticaret Bakanı Gao, Çin'in ayrıca yabancı yatırımcılara yönelik denetim sistemini mükemmelleştirerek bu alanda gerekli mevzuatı oluşturacağını sözlerine ekledi.

İstatistiklere göre 2014 yılı sonunda Çin'de toplam 810 bin yabancı sermayeli işletme onaylandı, değerlendirilen dış sermayenin toplam miktarı 1 trilyon 500 milyar doları buldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor