AB'den Rusya'ya yaptırım kararı

2014-03-12 10:36:51

AB'den Rusya'ya yaptırım kararı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dün (12 Mart) Londra'da toplanarak, Rusya'ya uygulanacak yaptırımlarla ilgili ayrıntıları tartıştı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya'nın Kırım'dan askerlerini çekmesi konusunda görüşme yapmayı reddetmesi durumunda, bu ülkeye yönelik ekonomik ve ticari yaptırımların birkaç gün içinde başlatılabileceğini belirtti.

Cameron, uluslararası kurallara aykırı her girişimin bir bedeli olduğunu, şu an yaptırım uygulanmaması hâlinde, İngiltere ve AB ülkelerinin gelecekte daha büyük risklerle karşılaşacağını dile getirdi.

AB, geçen hafta Brüksel'de düzenlenen toplantıda, Kırım'daki kriz nedeniyle Rusya karşısında “3 aşamalı strateji” izleme kararı aldı. Karar kapsamında, vize muafiyeti müzakereleri askıya alınacak, ekonomik işbirliği müzakereleri durdurulacak ve G-8 Zirvesi hazırlıklarına ara verilecek.

Öte yandan, Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Rusya Federasyonu Başkanı Valentina Matviyenko, dün yaptığı açıklamada, ABD ve Avrupa ülkelerinin Ukrayna sorunu nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulamasının anlamsız olduğuna işaret etti.

Yaptırımların, Batılı ülkeleri hedeflerine ulaştırmayacağını kaydeden Matviyenko, Rusya uluslararası ekonomik ve finansal sisteme dâhil olduğundan, yaptırımın sadece Rusya'ya değil, ekonomik açıdan kötü durumdaki AB ülkelerine de zarar vereceğini söyledi.

Matviyenko, Ukrayna sorunu üzerinde ABD ve Avrupa ülkeleriyle diyalog yapmayı istediklerini, ancak Batılı ülkelerin Rusya'ya yaptırım uygulamayı sürdürmesi durumunda buna karşılık vereceklerini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor