AB'den Ukrayna'ya mali destek

2014-03-06 11:26:12

AB'den Ukrayna'ya mali destek

ABD'nin Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık yardım kararının ardından Avrupa Birliği Komisyonu da 11 milyar avroyu aşkın yardım planı açıkladı.

ABD tarafından 4 Mart'ta yapılan açıklamada, Ukrayna'nın “Rusya'nın uyguladığı siyasi amaçlı ticari önlemleri” göğüslemesine yardımcı olması için 1 milyar ABD Doları yardım sağlayacağı belirtildi.

Bir gün sonra AB Komisyonu'ndan da yardım kararı geldi. Dün yapılan açıklamada Ukrayna'ya tutarı 11 milyar Avro'yu aşkın orta ve kısa vadeli ekonomik yardım planı hazırlandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün düzenlenen Avrasya Ekonomik Komisyonu Yüksek Konseyi Toplantısı'nda, Rusya, Belarus ve Kazakistan'dan oluşan vergi birliğinin Ukrayna'yı mevcut ekonomik krizden kurtarmak için elinden geleni yapacağını kaydetti. Putin, Rusya ile Ukrayna arasındaki ekonomik işbirliğinin siyasi durumdan etkilenmemesi, Rusya'nın kendi çıkarlarını koruması ön şartında Ukrayna dahil geleneksel ortaklarla işbirliğini sürdürmesi gerektiğine işaret etti.

Öte yandan Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi'nden bir yetkili dün yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yatırımlarını göğüslemeyi amaçlayan bir yasa tasarısını hazırladıklarını belirtti. Federasyon Konseyi'ne bağlı Anayasa Komitesi Başkanı aynı gün verdiği demeçte, yasa tasarısına göre, ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya'ya ekonomik yaptırım uygulaması durumunda, bu ülkelerin şirketlerinin Rusya'daki varlıklarına el koyma ve hesaplarını dondurma gibi önlemler alınacağını ifade etti.

Bu arada ABD ve Rusya arasında konuyla ilgili görüşmeler devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün Paris'te görüştü. Lavrov görüşmeden sonra Rus basınına verdiği demeçte, Ukraynalıların 21 Şubat'ta Ukrayna hükümeti ve muhalifler arasında Kiev'de varılan anlaşmayı yerine getirmesine yardım etmek konusunda Kerry'le fikir birliğine vardıklarını söyledi. Lavrov ayrıca Kerry'le birlikte Fransa Dışişleri Bakanlığı'na giderek Fransa, Almanya ve Polonya mevkidaşlarıyla bir araya geleceklerini de ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor