Çin'in ihracat düşüşü daralırken ithalat tedirgin edici

2015-06-16 19:01:36 CRI

OPEC ülkeleri içerisinde gelir dağılımı farklılığı bulunduğunu ifade eden El-Bedri, "Bizim zengin ve fakir petrol ihracatçılarımız var. Bugünkü karar, bütün üyelerimizin çıkarına göre alınmıştır. Arz güvenliği ve istikrar, bütün üyelerin ve piyasanın çıkarınadır" dedi.

OPEC ülkelerinin petrol üretimi, küresel ham petrol üretiminin yüzde 40'ını oluşturuyor. Bloomberg verilerine göre Mayıs ayında OPEC'in üretim miktarı günlük 31 milyon varile ulaşmıştı.

Avustralya'dan Çin'in silikon metaline damping karşıtı uygulama

Ticaret Bakanlığı (MOC)geçtiğimiz Pazartesi günü, Çin'den ithal edilen silikon metalinin damping soruşturmasından geçmesinin ardından damping ve sübvansiyona karşı bir bildiri yayımladı.

Avustralya Hükümeti Damping Karşıtı Komisyonu'nun soruşturmasını takiben Hua'an Silikon Endüstri Ltd Şti ve Guizhou Liping Linan Silikon Endüstri Ltd Şti için sırasıyla yüzde 18,3 ve yüzde 6,3'lük damping ve sübvansiyon sınırları belirlendi. MOC ticari çözüm ve araştırma bürosu, iki firmanın da yüzde 12 oranında telafi edici vergi ve damping vergisine tabi tutulacağını bildirdi.

Komisyon, damping ve sübvansiyon sınırını, yüzde 58,3 oranındaki telafi edici vergi ve damping vergisiyle beraber kooperatif olmayan ve diğer tüm ihracatçılar için sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 37,6 olarak belirledi.

MOC'tan verilen bilgilere göre , Avustralya'nın geçen yıl Şubat ayında toplam 12,78 milyon dolar değerinde Çin'den ithal edilen silikon metal ürünlerinde uygulanan damping ve sübvansiyon iddialarını araştırmaya başlamıştı.

Avustralya'nın bildirisi ise hükümetin Damping Karşıtı Komisyonu'nun internet sitesinde yayımlandı ve daha geniş bilgiler kamuoyuna sunuldu.

Çin'den şiddet ve terör içerikli oyunlara ceza

Kültür Bakanlığı tarafından, aralarında sohu.com ve iqiyi.com gibi büyük sitelerin yer aldığı 29 Çin internet firmasının oyunları ve animasyonlarında şiddet ve terror içeriği kullandıkları gerekçesiyle cezalandırıldığı açıklandı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü yayımlanan bildiride Bakanlık, bu şirketlerin yasal olmayan içeriklerle internet kültür yönetimi, sesli, görüntülü programlar ve servislere ilişkin düzenlemeyi ihlal ettiklerini belirtti.

Bakanlık, uyarı ve para cezalarına tabi tutulan ihlalcilerden, söz konusu içerikleri kaldırmalarını da talep ederken, olay veya cezalar hakkında detaylar paylaşılmadı.

Ek olarak, sekiz Çin internet sitesi uygunsuz karikatür yayınladıkları ve lisanssız çalıştıkları için kapatıldı.

Bildiride, 38 karikatür veya animasyon çalışmasının "ağır şekilde uygunsuz içerik"e sahip olması sebebiyle alındığı kara liste ve hiçbir koşul altında herhangi bir grup veya şahısların bu içerikleri paylaşmamaları gerektiği konusunda uyarı da yer alıyor.

Bunlar arasında 2014'te Tokyo'daki bir terör saldırısının ardından çekilen Japon animasyonu "Terörün Yankısı" ve bir lise öğrencisinin sahibine insanları öldürme yeteneği veren bir bilgisayara sahip olması anlatılan manga ve televizyon serileri bulunan "Ölüm Notu" adlı çalışmalar yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor