Çin e-ticaret devinin ismi neden Alibaba?

2015-05-10 14:16:34 CRI

Çin e-ticaret devinin ismi neden Alibaba?

Çin'in en büyük şirketlerinin başında gelen Alibaba Grup'un ismi nereden geliyor? Birçok sektörde faaliyet gösteren şirketin portföyüne son olarak hangi üyeler katıldı?

Shoprunner ve Bigcommerce de Alibaba ailesine katıldı

Alibaba, Avustralyalı e-alışveriş şirketi Bigcommerce ile anlaşma imzaladı. Buna göre 70.000 Bigcommerce üyesi Alibaba.com'daki tedarikçilere, şirketlere ulaşabilecek. Bigcommerce müşterilerinin Alibaba.com'da daha rahat gezebilmesi için bir de mobil uygulama geliştirildi. Ayrıca Bigcommerce üyeleri Alibaba.com'daki 300 altın üyenin hesabına erişebilecek.

Amerika pazarındaki payını gitgide artıran Alibaba ailesine, kendisini anti-amazon olarak nitelendiren Shoprunner e-ticaret şirketi de dahil. Shoprunner, Amerikalı perakendecilere Çin pazarına giriş sağlayan ve Alipay ödeme sistemini kullanan birkaç şirketten biri.

Geçtiğimiz yıla göre kullanıcı sayısını ikiye katlayan Shoprunner, Amazon ve eBay pazarlarının aksine daha ucuz fiyatlarla ürünler ve hizmetler sunmayı hedefliyor. Beş yıllık bu şirket, Alibaba ile olan bağları sayesinde Amerikalı perakendecilerin Çin'in büyümekte olan orta sınıfına ürün satmasını sağlıyor. Şu anki kullanıcı sayısı ise 2.4 milyon civarında.

Blue Bell ürünlerini geri toplatıyor

Teksas merkezli Blue Bell Creameries, 10 hastalıkla bağlantısı olan Listeriya bakterisinin bulaştığı gerekçesiyle ürünlerini tüm dünyadan ve 2014'ten beri satış yaptığı Çin'den toplayacağı bildirisi yayınladı.

Blue Bell Reklam Ortaklığı Halkla İlişkiler Uzmanı Jenny Van Dorf, ürünlerinin Çin'de Heilongjiang, Jilin ve Liaoning gibi bölgelerde dağıtıldığını ve tüm distribütörlerine Blue Bell ürünlerini marketlerden kaldırmaları konusunda bilgi verdiklerini açıkladı.

Çin yetkililerinden aktarılan bilgilere göre aralarında dondurma, dondurulmuş yoğurt, şerbet gibi çeşitlerin bulunduğu yaklaşık 40,5 tonluk ürün, geçtiğimiz Şubat ayından beri marketlerde yer alıyor. Bu miktarın yaklaşık yüzde 10'u satılmışken geri kalanı toplatılmakta. Şimdiye kadar ürünlerle ilgili herhangi bir hastalık raporu sunulmadı.

Öte yandan Amerikan hastalık önleme ve kontrol merkezleri, 21 Nisan'da Arizona, Oklahama, Kansas ve Teksas'ta 10 kişinin bu bakteriye yakalandığı ve bunlardan üçünün hayatını kaybettiğini aktardı.

Listeriya kaynaklı hastalıkların kısa dönem belirtileri ise yüksek ateş, şiddetli baş ağrıları, gerginlik, bulantı, karın ağrısı ve ishalden oluşuyor. Hamile kadınlarda listeriya organizmasının yol açtığı enfeksiyonlar düşüklere ve ölü doğumlara sebebiyet verebiliyor.

Çin, Milano Expo'da kültürel ziyafet sunuyor

29 Nisan'da Çinli bir yetkili, 1 Mayıs'ta resmen açılan altı aylık Expo'daki Çin tarım sergisinin tüm ülkelerden ziyaretçilere açık olduğunu belirtti.

Çin Uluslararası Ticaret Konseyi Başkan Yardımcısı ve Çin Pavilyonu Genel Sorumlusu Wang Jinzhen, "Umut Diyarı, Yaşam için Yemek" temasıyla Çin Pavilyonu'nda ülkenin tarımsal tarihi ve yemek kültürünü vitrine çıkaracaklarını söyledi ve ekledi:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor