'Online nüfus' yeni 'boğalara' gebe!

2015-02-08 20:58:30 CRI

'Online nüfus' yeni 'boğalara' gebe!

Çin'de internet kullananların sayısı 649 milyona ulaştı. Çin'in en zenginleri sıralamasında ilk üç sırada internetle ilgili işletmeler yer alıyor. İnternet, daha çok milyarder doğuracak!

Çin'de internet kullananların sayısının 2014 sonu itibarıyla 649 milyona ulaştığı açıklandı. Bu muazzam kullanıcı sayısı, Çin'e internet sektöründe büyük olanaklar sunuyor. Çin'de son yıllarda yaşanan büyük değişimde de internetin önemli payı var. En çarpıcı gelişme, sektördeki işadamlarının "en zenginler" listelerinde hızla tepelere yükselmeleri ve dünya çapında isim yapmaları. Belki de Çin'in 'online nüfusu' yeni milyarderlere, 'internet boğalarına' gebe!

Önce rakamlara değinelim. Çin İnternet Ağları Bilgi Merkezi'nin verilerine göre, ülkede 2014'te internet kullanıcı sayısı, 31 milyon artarak 649 milyona yükseldi. Kuruluş, dünyanın en büyük "online nüfusuna" sahip ülkedeki mobil internet kullanıcı sayısının da geçen yıl 57 milyon artarak 557 milyona çıktığını açıkladı. Çin'de internet kullanıcılarının,haftada ortalama 26 saati internet karşısında geçirdiği ve bunun, 2013 yılına göre bir saat fazla olduğu belirtildi.

Üç boğa: Jack Ma Yun, Pony Ma, Robin Li

Çin'in en zenginleri sıralamasında ilk üç sırada internetle ilgili işletmelerin sahipleri yer alıyor. Birinci sırada, artık dünya çapında ünlü işadamı Jack Ma Yun var. Ma, Asya'nı da en zengini. Wechat olarak bilinen mobil mesajlaşma uygulamasının mimarı, Shenzhen merkezli dev Tencent Holding'in sahibi Pony Ma, Hurun listesinde ikinci sırada. Üçüncü sıradaki Robin Li, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in, en büyük arama motoru Baidu'nun kurucusu. İnternetin, Çin'in gelecek nesil zenginleri için de bir "tarla" olduğu söylenebilir.

Boston Üniversitesi Yönetim Okulu'ndan teknoloji doçenti Justin Ren, bu fenomenin arkasında iki önemli faktör olduğunu söyledi: "Birincisi, Çin'in kaydettiği hızlı büyüme; ülkenin küresel GSYİH'dan aldığı pay büyüdükçe, milyarderlerin 'rütbesi' de yükseliyor! İkincisi Çin internet ekonomisinin büyümede kaydettiği 'patlama'; internet sektörünün ekonomideki payı arttıkça, daha çok milyarder doğuracaktır!"

Küresel danışmanlık şirketi McKinsey & Co'nun iş ve ekonomi araştırma kolu McKinsey Global Institute tarafından yapılan son araştırmaya göre, internet sektörü 2025 yılına kadar her yıl, Çin'in GSYİH büyümesine 0,3-1 puan arasında katkıda bulunacak.

'Online nüfus' yeni 'boğalara' gebe!

"Farkı, hızlı zenginleşme"

İnternet üzerinden servet oluşturma Çin'le sınırlı değil. Aynı şey bundan önce Batı ülkelerinde de yaşandı. Örneğin eskiden ABD'nin zenginleri otomotiv, bankacılık, petrol ya da çelik gibi 'eski endüstriler'den çıkıyordu. Bill Gates'le birlikte durum değişti. Gates, Microsoft'u kurduktan 20 yıl sonra milyarder oldu. Ardından Mark Zuckerberg, Facebook'u kurduktan 10 yıl sonra listeye yerleşti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor