Erdoğan ve Razak Ankara'da görüştü

2014-04-18 11:40:39

Erdoğan ve Razak Ankara'da görüştü

Türkiye ziyaretinde bulunan Malezya Başbakanı Necip Razak, Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dün (17 Nisan) bir araya geldi.

Görüşme sonrasında, iki ülke arasında hazırlanan Serbest Ticaret Anlaşması da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Mustafa Muhammed tarafından imza altına alındı.

Başbakan Erdoğan, daha sonra geçilen basın toplantısında, Malezya Başbakanı Necip'i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile Malezya arasındaki diplomatik ilişkilerin bu yıl 50. yılı olduğunu, dolayısıyla bu noktada da anlam ifade eden bir ziyaretin gerçekleştiğini dile getirdi.

Türkiye ve Malezya'nın bölgelerinde birbirlerinin ortak yanları çok olan iki ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Karşılıklı olarak ülkelerimize atfettiğimiz önemin bir göstergesi olarak, ocak ayındaki ziyaretim sırasında Malezya ile aramızda, stratejik ortaklık düzeyine bunu çıkaralım dedik ve bu adımı attık. Burada şu hususu önemle vurgulamak istiyorum, bizler Türkiye olarak hem uluslararası politika, hem küresel ekonomik ticari ilişkiler açısından önemi gün geçtikçe artan Asya Pasifik bölgesindeki ülkelerle ikili ilişkilerimizi daha da geliştirmeyi arzu ediyoruz."

Konuk Başbakan Recip Razak ise, imzalanan serbest ticaret anlaşmasının karşılıklı dış ticaretin gelişmesine büyük fayda sağlayacağını belirterek, ikili dış ticaret hacmini 2018 yılına kadar 1,5 milyar dolar artırarak 5 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor