Wang Yi: "Bir Kuşak Bir Yol", geniş destek aldı

2015-03-23 20:19:09 CRI

Wang Yi: "Bir Kuşak Bir Yol", geniş destek aldı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin hükümetinin ileri sürdüğü "Bir Kuşak Bir Yol" (İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu) stratejisine, yaklaşık 60 ülkenin olumlu yaklaştığını söyledi.

Wang Yi bugün yaptığı konuşmada, günümüzün karmaşık ortamı karşısında Çin'in, işbirliği ve kazan-kazan ilkelerine dayalı yeni tip uluslararası ilişkiyi herkesten önce ortaya koyduğunu hatırlattı. Wang, bu ilkelerin siyaset, ekonomi, güvenlik ve kültür gibi işbirliğinin her alanında gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, mevcut finans kuruluşlarının, Asya kıtasında ihtiyaç duyulan altyapı tesisleri inşası için gerekli finansmanı karşılayamadığını, bu nedenle Çin'in Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AAYB) kurulması önerisinin geniş destek kazandığını kaydetti. Wang Yi, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Lüksemburg ve İsviçre dahil birçok Batılı ülkenin başvuru yaptığını, AAYB'nın kapsamının daha da genişlemesinin beklendiğini dile getirdi.

Wang Yi, taraflarla birlikte AAYB inşasını ilerleteceklerini, İpek Yolu Fonu'nu ve ortaklık diyalogu mekanizması gibi platformları etkin biçimde kullanarak, dinamik ekonomik koridorlar inşa edeceklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor