Ulaşım reformuyla gelen büyük değişiklikler

2018-08-16 18:56:56

Ulaşım reformuyla gelen büyük değişiklikler

Çin'de reform ve dışa açılma politikası başlatılmasından bu yana geçen 40 yıl içinde, ulaşım ve taşımacılık sektörlerinde baştan sona değişimler meydana geldi.

Otobüs şoförleri, otoban gişeleri görevlileri, Yangzte Nehri kılavuzları, denizlerde faaliyet gösteren arama-kurtarma uzmanları ve Beidou Navigasyon Sistemi tasarımcılarına kadar, tüm ulaşım çalışanları söz konusu büyük değişimlere tanıklık etti.

Yao Zeyan, Yangzete Nehri'ndeki refakat gemilerinde çalışıyor. 30 yıllık çalışma hayatında 60'dan fazla ülke ve bölgeden 7 bini aşkın gemiye rehberlik etti. Yao, Yangzte Nehri'ndeki limanların 35 yıl önce dışa açılmaya başladığını ve açılmayı hâlâ sürdürdüğünü belirterek, kendisinin de bu süre içinde nehirdeki taşımacılıkta meydana gelen büyük değişikliklere tanık olduğunu belirtti.

Yao, “İşe ilk başladığımda, yani 80'li yılların başlarında, birkaç günde ancak bir gemiye rehberlik ediyordum. Şimdi ise günde bir ya da 2 gemiye kılavuzluk yapıyorum. Kısa bir süre önce iki arkadaşımla, 400 bin ton kapasiteli bir kargo gemisinin güvenli şekilde Yangzte Nehri'ne çıkmasına yardım ettik. Böyle bir şey eskiden hayal dahi edilemezdi.” dedi.

Yao, Çin'deki limanların taşıma kapasitelerinin, 1978'den 2017'ye kadar 30 kattan fazla arttığına, bununla beraber her yıl Yangzte Nehri'ne giriş-çıkış yapan gemilerin sayısının da binden 60 bine çıktığına işaret etti. Yao böylece, Yangzte Nehri'nin dünyanın en işlek ve taşınan ürünler açısından en yüksek mal hacmine sahip nehirlerinden biri haline geldiğine dikkat çekti.

Yao nehir taşımacılığındaki değişikliklere tanıklık ederken, Anhui eyaletinin Bangbu kentinde otobüs şoförlüğü yapan Yang Miaomiao ise, gelişimi kamu taşımacılığı aracılığı ile takip ediyordu. Yang, sadece toplu taşımaya bakılarak, Çin halkının yaşam seviyesinin günden güne yükseldiğinin görülebileceğini ifade etti.

Tecrübeli şoför şahit olduğu değişimleri anlatırken, “İşe yeni başladığımda, yani 90'lı yıllarda, kentimizde yalnızca 10 otobüs hattı bulunuyordu. Şimdi bu hatların sayısı 65'e çıktı ve kentte hizmet veren otobüslerin sayısı da bin 700'ü aştı. Eskiden benzin, dizel ve doğal gazla çalışan otobüsler sürüyordum, şu an enerji tasarruflu ve çevre dostu elektrikle çalışan bir otobüs kullanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Yao Zeyan ve Yang Miaomiao'nun gözlemlediği bu değişiklikler aslında, reform ve dışa açılma uygulamalarının başlamasından bu yana geçen 40 yıl içinde Çin'in ulaşım ve taşımacılık sektörlerinde yaşanan gelişimin bir özeti.

Çin'de, 40 yıl boyunca ulaşım ve taşımacılık alanlarındaki altyapı tesisi inşaları hız kesmeden ilerlerken, geniş kapsamlı kanallar da oluşturuldu.

Çin'de hizmet veren demir yolu uzunluğu geçen yılın sonunda 120 bin 700 kilometreyi, kara yolu uzunluğu 4 milyon 770 bin kilometreyi ve iç nehir kanalları da 120 bin 700 kilometreyi buldu. Hava taşımacılığı alanında ise mevcut havalimanı sayısı 229'a yükseltildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor