Portekizli öğrencilerin Çin'de eğitime ilgisi artıyor

2018-07-17 15:49:54

Günümüzde artık daha fazla Portekizli öğrenci Çin tıbbı, bilim ve teknoloji gibi alanlarda eğitim görmek için Çin'i tercih ediyor.

Merkezi Fransa'da bulunan Nouvelles D'Europe gazetesinde 11 Temmuz'da yer alan habere göre, ülkedeki Porto Üniversitesi'nde 2018 yılında yurt dışına gidip eğitim görecek öğrencilerin başvuru süreci tamamlandı. Porto Üniversitesi Rektörü Maria de Lurdes Correia Fernandes, gazeteye verdiği mülakatta, bu yıl yurt dışında eğitim görmek için başvuru yapanlar arasında Çin'i tercih eden öğrencilerin sayısının hayli arttığını söyledi.

Eskiden İspanya, İtalya, Brezilya, Polonya ve Almanya'nın Portekizli öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler olduğunu ifade eden Fernandes, bu yıl öğrencilerin ülke seçimlerinde değişimin meydana geldiğini belirtti. Çin'e gitmek isteyen öğrencilerin sayısında belirgin yükseliş görüldüğünü dile getiren Fernandes, Çin tıbbının Portekiz'de tanınmasıyla birlikte, Portekizli öğrencilerin bu alanda eğitim görmek için Çin'e gitmeyi seçtiklerini kaydetti.

Üniversitenin bilgisayar bilimleri bölümünde öğrenim gören 21 yaşındaki Gonçalo Covar, öğrenci değişim programından yararlanarak Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi'ne gitmeye hazırlanıyor. Çin'de başlayacak öğrenim hayatına heyecan ve coşkuyla baktığını söyleyen Gonçalo Covar, “Diğer iki sınıf arkadaşım ile beraber Çin'de eğitim göreceğiz, üçümüz de bunun çok özel bir tecrübe olacağına inanıyoruz. Çin kültürünü kucaklamayı da dört gözle bekliyoruz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor