Çin Kongfusu'nun Hazinesi- Tai Ji Quan

2018-02-14 15:59:49

Çin Kongfusu'nun Hazinesi- Tai Ji Quan

Tai Ji Quan (Tay ci çüen), Çin kültürünün Konfüçyanizm ve Taoizm kültürlerindeki Tai Chi ve Ying-yang felsefelerine dayanan, ruhu iyileştirme, bedeni güçlendirme ve öz savunma gibi işlevleri bütünleştiren geleneksel bir dövüş sanatıdır.

Yi Jing (Değişimler Kitabı) felsefesindeki Ying-yang ve beş unsurun değişimini bir araya getiren, Çin tıbbındaki enerji meridyenleri, antik Yindao tekniği ve nefes tekniğini birleştiren Tai Ji Quan, insanın hem vücuduna hem de ruhuna hitap eder; yumuşaklık, yavaşlık, esneklik, ağırlık ve hafiflik özelliklerini bir araya getirir.

Çin hükümeti Tai Ji Quan'i 2006 yılında Birinci Grup Ulusal Maddi Olmayan Kültür Mirasları Listesi'ne aldı.

Tai Ji Quan, bir öz savunma sanatı olmakla birlikte temelde yaşam enerjisini yoğunlaştırmayı, bu enerjiyi uzuvlara yayarak tüm bedende dolaştırmayı ve vücudun yer ve gök ile iletişim kurmasını sağlamayı öğretir. Bedeni bir makine gibi yüksek tempolu çalıştırmayan, yorulma hissi yaratmayan, her yaşta yapılabilen bir dizi hareketten oluşan Tai Ji, dirençsizlik öğretisini yaşama geçirir. Tai Ji Quan'in meditatif çalışmaları, hazırlık hareketleri ve ileri düzeylerinde iki kişiyle yapılan öz savunma alıştırmaları vardır.

Tai Ji'nin anlamı “yüce köken” veya “yaşamın yüce soluğu”, Quan'in manası ise “sıralı hareketler” ya da “yumruk”tur. Çinliler tarafından binlerce yıldan beri bir yaşam tarzı olarak sürdürülen Tai Ji, yaratıcı bir boşluktan çıkan doğal değişim ve dönüşüm hareketlerinin anlatım şeklidir. Çok eski zamanlarda Çin'deki Taocu ustalar bu hareketlerin ilkelerini insan bedenine uyarlamaya başlamışlar ve bu beden hareketlerini zaman içinde belirginleştirmişlerdir. Tai Ji Quan adlı bu hareket etme sanatı ya da bilimi, aşağı yukarı dört yüz yıl önce ortaya çıkmış, farklı ailelerin yarattığı stiller aracılığıyla da günümüze ulaşmıştır.

Tai Ji Quan; kutupların barışı, uyumu ve yaratıcı işbirliğidir. İletişim ve işbirliğinden bütün yaşam çıkar.

Tai Ji Quan, doğanın hükümdarsız, yönetimsiz, kendiliğinden cereyan eden değişim ve dönüşüm hareketlerinin insan bedeninde ifade bulmasıdır. Her süreç evrenin zekâsıyla yaşama geçtiği için kendi iç bilincine sahiptir: Yönetici ve dış güç gerektirmez. Böylece Daoculuktaki eylemsizlik ve kendiliğindenlik ilkeleri Taiji hareketlerinde yaşam bulur.

Kaynaklar

Tai Ji Quan'in geçmişi ile ilgili farklı görüşler vardır. Bu alanda adı geçen ilk kişi Wudang Kongfusu'nun kurucusu Zhang Sanfeng'dir. M.S.1247 yılında Çin'in Ming Hanedanı döneminde Liaodong ilinde doğan Zhang Sanfeng, 1280 yılında rahip olarak Taoizm pratiklerine başladı. Taoizmin esaslarını öğrenen Zhang Sanfeng, Tai Ji Quan, Neijia Quan, Bagua Quan gibi birkaç Kongfu dalını yarattı.

Diğer bir görüş, Tai Ji Quan'in Ming Hanedanının son zamanlarında Henan eyaletinin Chen aileleri Vadisinde doğan Chen Wangting (1600 - 1680) adlı kişi tarafından ortaya çıkarıldığı yönündedir. Chen Wangting, sanatın ilk aile stili olan Chen stiline adını veren Chen ailesindendir ve bu ailenin tarihî kayıtlarına göre Chen stilinin ustasıdır. Bu görüşü Chen ailesinin ardılları savunmaktadır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor