Kanseri önleyen en ucuz 10 reçete

2014-04-30 10:10:21 CRI

Soya sütü

ABD Kanser Derneği soya sütünün meme kanseri riskini büyük ölçüde düşürdüğünü belirtiyor. Besin uzmanları soya sütünde bulunan kadınlık hormonuna benzeyen bir maddenin kanser ilaçlarına benzer bir rol oynayabileceğini ve kadınlık hormonlarıyla ilgili bütün kanser çeşitlerini önleme işlevine sahip olduğunu kaydediyor.

Ancak besin uzmanları aynı zamanda bu tür kanserlere yakalananların soya sütü içmemeleri uyarısında da bulundu. Bunun yanı sıra sindirim ülserleri, mide iltihabı ve gut hastalığı olanların da soya sütünden uzak durmaları gerekiyor.

Günde 1 saat yürüyüş

ABD'de çıkan Reader's Digest dergisi, her gün yemekten sonra 30 dakika yürüyüş yapma ya da her hafta 4 saat yürümenin pankreas kanseri riskini yarı yarıya indirebileceğini anlattı. Harvard Üniversitesi Kamu Sağlık Fakültesi tarafından 70 bin kişiye yönelik yapılan uzun sureli bir araştırma ise günde bir saat yürümenin kalın bağırsak kanseri riskini yarı yarıya düşürebileceğini ortaya koydu.

Günde 6 bardak su

Dünyanın en saygın tıp dergilerinden biri olan New England Journal of Medicine tarafından gerçekleştirilen araştırma, günde 6 bardak su içen erkeklerin idrar torbası kanserine yakalanma riskinin yarı yarıya, kadınların kolon kanserine yakalanma riskinin de yüzde 45 düştüğünü ileri sürdü. Bunun nedeni de suyun idrar ve dışkı yapma sayısını çoğaltarak, idrar torbası mukozasını ve kolon bağırsağını tahrip eden zararlı maddelerin vücut dışına atılmasını sağlaması. Ancak 40 yaşın üstündekilerin 2-3 yıl aralıklarıyla Kolonoskopi yapması öneriliyor.

Sarımsak ve soğan

Çin'de mide kanseri hastasının en az bulunduğu eyalet, sarımsak ve soğanı en çok tüketen Shandong eyaletidir. Yangzi Nehri'nin kuzeyinde mide kanserinden ölüm oranı en düşük 4 ilçeden ilk sırada yer alan da Shandong eyaletine bağlı Changshan ilçesidir, o yörede yılda kişi başına 6 kilo sarımsak tüketiliyor.

Bu da sarımsağın sahip olduğu antioksidanın vücut içinde kansere neden olan nitrit asit tuzu oranını düşürebilmesinden kaynaklanıyor. Araştırmalar, sık sık sarımsak yiyenlerin mide kanserine yakalanma riskinin yüzde 60 indiğini gösteriyor. Ancak sarımsak ezildikten ve oksijenle temasa geçtikten sonra etkili oluyor, bu nedenle sarımsak ezilince yenilmeli.

Günde 15 dakika güneşlenmek

En ucuz kanser önleyici reçete ise güneşlenmektir, bir kuruş harcanmadan vücut içindeki D vitamini oranını yükseltmekle kanser önlenebilir. Uzmanlar D vitamini yetersizliğinin meme, kolon, prostat, yumurtalık ve mide kanserine yakalanma riskini arttırabileceğini öne sürüyor. Aşırı güneşlenmenin yol açabileceği cilt kanserinden kaçınmak için de günde yalnızca 15 dakika güneşlenmek yeter.

Günde 4 bardak yeşil çay içmek

Çay içmeyi seven Japonların 9 yıl harcayarak yaptıkları bir araştırmada, günde yalnızca 4-5 bardak yeşil çay içmenin kanser riskini yüzde 40 düşürebileceği ortaya kondu. İlgili uzmanlar çayın kanseri önlemesine ilişkin olarak 17 yıl süren bir araştırma gerçekleştirdi ve yeşil çayın ağız, akciğer, yemek borusu ve karaciğer kanserinin önlenmesinde çok etkili olduğu sonucuna vardı.

Günde en az yarım saat pencere açmak

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor