Hangilerimizin ömrü neden kısalıyor?

2014-04-17 15:06:09

Aslında hepimiz, hayata aynı noktadan başlıyoruz. Ancak yaşam yolculuğu kimileri için yolun sonuna kadar mutluluk ve sağlık içinde sürüyor, kimileri içinse yolun henüz ortasında son buluyor.

Aslında bu farkı kendimiz belirliyoruz. Sağlıksız alışkanlıklarımız ya da sağlığı önemsemez tutumumuz, yaşam süremizi kısalttıkça kısaltıyor. Peki, hayatımızı adeta çalarcasına alıp götüren faktörler hangileri?

ABD'de yayımlanan "Huffington Post", işte bu soruya 11 yanıt hazırlamış. Gelin, hep beraber hangilerimizin ömrünün neden kısaldığına teker teker göz atalım.

1. Uzun süre bekar kalanlar

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, bekar kadınlar evli kadınlara göre 7-15 yıl daha az yaşarken ölüm riski de yüzde 23 artar; bekar erkeklerin ömrü de evli erkeklere göre 8-17 yıl az olur ve ölüm riski de yüzde 32 yüksek.

2. Uzun süre oturanlar

Avustralya'da gerçekleştirilen bir araştırma, her gün 3 saatten fazla oturanların normal insanlara göre 2 yıl az yaşadığını, sık sık spor yapanların bile uzun süre oturmanın zararlarını telafi etmeyeceğini ortaya koydu. Journal of the American Medical Association Dergisi'nde yer alan son bir araştırmada ise günde 4 saat oturanlara göre, her gün 11 saat oturanların önümüzdeki 3 yıl içindeki ölüm riskinin yüzde 40 arttığı ileri sürüldü.

3. Arkadaşlıktan yoksun olanlar

Sosyologlar, arkadaşlarımızın üzüntü ve dertlerimizi paylaşarak daha uzun yaşamamıza da yardımcı olduğu görüşünü savunuyor. Araştırmalar, az arkadaşı bulunan ya da hemen hemen hiç arkadaşa sahip olmayanların erken ölüm riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar uzun süre yalnız kalmanın sağlığa verdiği zararın günde 15 sigaraya denk geldiğini, sosyal çevresi geniş olan yaşlıların beyinlerinin ise daha canlı, ölüm risklerinin yüzde 22 daha düşük olduğunu kaydediyor.

4. Televizyona düşkün olanlar

Harvard Üniversitesi'nce yapılan bir araştırma, günde 2 saat televizyon seyretmenin erken ölüm, kalp ve şeker hastalığı risklerini arttırdığını ortaya koydu. Avustralya Queensland Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada ise, 25 yaşından sonra her gün televizyon seyretme süresindeki her bir saatlik artışın, beklenen ömrü 21,8 dakika azalttığı ortaya kondu. Araştırmacılar spor yapmamak ve bunun neden olduğu sağlıksız beslenme alışkanlıklarının ömrü kısaltmada anahtar rol oynadığını savunuyor. Uzun süre televizyon seyretmenin verdiği zararlar en çok yaşlı ve çocuklarda görülür. Uzmanlar 3 yaşından önce çocukların televizyon seyretmemesi, 3-4 yaşları arasındaki çocukların televizyon seyretme süresinin 15 dakika, 4-5 yaşları arasındaki çocukların 20 dakika, 5-6 yaşları arasındaki çocukların ise 30 dakikayı geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Yaşlıların günlük televizyon seyretme süresini 4 saat içinde tutması, yemekten sonra hemen televizyonun karşısına geçmemesi, tansiyon ve kalbi olan yaşlıların ise üzüntülü programlardan ya da heyecanlı maçlardan kaçınması gerektiği kaydedildi.

5. Kırmızı ete bayılanlar

ABD'nin Texas eyaletinden Virginia eyaletine kadar bir bölge "şeker hastalığı şeridi" olarak adlandırılıyor. Bu bölgelerdeki insanların ömrü nispeten daha kısa olurken, beyin felci de sık sık görülüyor. Bunlardan Texas eyaletinin doğusunda yer alan Anderson ilçesinde yaşayanlar diğer bölgelerdeki insanlara göre 7 yıl daha az yaşar, bu da kırmız et ve kızartılmış yiyeceklere dayalı sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla yakın ilişkili. Kırmızı ete düşkünlük, kolon kanseri, prostat kanseri, romatizma gibi birçok sağlık sorunlarına neden olur. Uzmanlar aşırı derecede yenilen kırmızı etin beklenen ömrün yüzde 20 kısalmasına yol açtığını belirtiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor