Kadın sağlının 6 düşmanı

2014-03-24 15:04:54

Kadınların sağlıklı yaşamak için her şeyden önce düzenli bir yaşam sürdürmeleri gerekiyor. Ancak bazı kötü alışkanlıklar beklenmedik bir şekilde kadın sağlığını baltalayabilir. İşte bu haftaki programımızın konusu, kadınların sağlığına tehdit oluşturan başlıca kötü alışkanlıklar. Şimdi bunların neler olduğuna birlikte bakalım ve onlardan bir an önce vazgeçelim.

  • 1. Güneşlenmeye düşkünlük

İnsanlar güneşlenmenin cildi bronzlaştırmanın yanı sıra sağlığa da yararlı olduğunu düşünüyor. Ancak güneş ışınlarının hiçbir zaman küçümsenmemesi gerekiyor. Zira sıklıkla ve uzun süreli güneşlenme cilt kanserinin yanı sıra cildin erken yaşlanmasına da neden olabilir. Güneşlenmeyle cilt kanseri arasında ne kadar büyük bir bağlantı olduğu bilinmezken, araştırmalar güneşten yanmış olanların habis tümöre yakalanma oranının diğer insanlara göre yüksek olduğunu gösteriyor. Son araştırmada ise, güneşlenmeyi seven insanlar arasında beyaz tenlilerin habis tümöre yakalanma riskinin en yüksek olduğu ortaya kondu.

Bu arada suni güneş ışınlarında güneşlenmenin zararlarının daha büyük olduğu, çünkü cildin kısa zaman içinde daha çok morötesi ışını emdiği de kaydedildi.

  Güneş yanığından cilt kanseri olmak, 10-30 yıllık bir kuluçka döneminden geçebilir. Bu nedenle güneş yanığı olan birinin şimdiden dikkat etmesi, yeni benlerinin çıkıp çıkmadığına, mevcut olan benlerinde bir değişiklik olup olmadığına bakmak suretiyle her ay vücudu incelemesi gerekiyor. Şüpheli olan her bir durumun ortaya çıkması halinde derhal doktora görünülmeli. Ailesinde cilt kanseri olanların ise her yıl mutlaka bir profesyonel cilt kontrolünden geçmesi şart.

Tabii ki en kilit noktalardan biri, güneş kremi olmaksızın asla güneşlenmemek.

  • 2. Sürekli gürültülü bir ortamda bulunmak

   Gençken rock müziği seven biri yaş ilerleyince işitme gücünün daha önce zayıfladığını fark eder. Sürekli gürültülü bir ortamda bulunmak, işitme sisteminin orta dalgalı sesleri alma gücünün düşmesine neden olabilir. Bu durumdaki insanlar bazen başkalarının konuşmalarını iyi işitemez, yaş ilerlediğinde ise kapı zili ve telefon sesi gibi tiz sesleri algılamada zorlanır.

 İşitme gücünün zayıflaması geri dönüşü olmayan bir kayıptır, ancak önlemlerle durumun ciddileşmesi önlenebilir. Mesela televizyon izlerken ya da müzik dinlerken sesi çok açmamak, elektrik süpürgesi kullanırken kulak tıpası  kullanmak.

  • 3. Tekrar tekrar zayıflamak

 Tıp çevresinde eskiden tekrar tekrar zayıflamanın metapolizmanın bozulması, kas yoğunluğunun düşmesi ve hatta ani ölüme neden olabileceği görüşü hakimdi. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda bu eski görüşe karşı bir eğilim gösterildi. Buna rağmen tekrar tekrar kilo verme ya da kilo almanın sağlığı olumsuz etkilediği görüşü hala savunuluyor. Washington Tıp Merkezi'nce gerçekleştirilen araştırmalar, tekrar tekrar kilo verme çabasının vücudun bağışıklık sisteminin uzun süre zayıf kalmasına neden olabileceği sonucuna vardı. Nedeni henüz bulunulmamasına rağmen, araştırmacılar tekrar tekrar kilo vermenin hücre canlılığının yanı sıra vücudun nezle, enfeksiyon ve kansere karşı koyma gücünü düşürdüğünü ortaya koydu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor