Vücuttaki sorunları fark etmenin 10 yolu

2014-01-30 15:17:14

Vücuttaki sorunları fark etmenin 10 yolu

İnsan vücudu bir makineye benziyor, uzun süre çalışınca kimi sorunlar çıkıyor. Hastalanınca doktora başvurmaya alışığız. Aslında eğer zaman zaman kendimizi kontrol edersek, birçok hastalığı zamanında fark etmemiz mümkün. Bugünkü programımızda zamanında vücudunuzdaki anormalliği fark etmenize ve vakit kaybetmeden önlem almanıza yardımcı olabilecek 10 test sunacağız.

•1.    Her gün ilk harfleri “PERF” olan 4 test yapmak

“P”, taze tarımsal ürünler demektir. Her gün kendinize yeterince tarımsal ürün alıp almadığınızı test edin. Çinli beslenme uzmanlarına göre günde en az 200-400 gram meyve ve 300-500 gram sebze tüketilmesi gerek. Meyve ve sebzelerin çeşitlerinin zengin olması ve özellikle koyu renkli sebzelerin bütün sebzelerin yüzde 50'sini oluşturması gerekiyor.

“E”, egzersiz demektir. Her gün yaptığınız yürüyüş ve spor durumunu test edin. ABD'de yayınlanan Science Daily gazetesi, farklı yaşlardaki insanların farklı uzunlukta yürüyüşe ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Mesela 18-50 arası yaşlardaki erkeklerin günde 12 bin adım, 60 yaşın üstündeki kadınların 8 bin adım atması gerekiyor.

“R”, rahatlama demek. Günde en az 15 dakika kahkaha atarak kendinizi rahatlatın. Uzmanlar kahkahanın bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini savunuyor.

“F”, lif demek. Her gün baklagil, tahıl ve zengin lif içeren diğer yemeklerden 25-30 gram lif alınması gerekiyor.

•2.    İki, üç ay aralıklarla cildi incelemek

Bu test ile aynada kendi kendinize ya da yakınlarınızın yardımıyla baştan ayağa kadar cildinizde bir anormallik olup olmadığına bakın. Mesela yeni bir ben çıktı mı? Mevcut olan benlerde bir değişiklik var mı? Kuşkulu şişkinlik var mı? Bu testi uygularken saç derisinden ayak parmaklarının arası ve koltuk altına her yer incelenmeli. Beijing Kanser Hastanesi'nden doktor Guo Jun, kendi kendine yapılan incelemelerde mevcut olan siyah benlerin bir yıl içinde gözle görülür şekilde büyümesi, renklerinin koyulaşması, benlerin çevresinde bozulma ya da birkaç benin birleştiğinin görülmesi durumunda mutlaka zaman kaybetmeden doktora görünülmesi gerektiğini vurguladı.

3- Uyku kalitesini izlemek

Çalar saatle mi uyanıyorsunuz? Öğleden sonra uykunuz mu geliyor? Akşam yemeğinden sonra hemen şekerleme yapıyor musunuz? Eğer bu üç sorudan birinin cevabı “evet” ise daha çok uykuya ihtiyacınız var demektir. Beijing Chaoyang Hastanesi Uyku ve Solunum Hastalıkları Merkezi Başkanı Guo Xiheng, farklı yaş gruplarındaki insanların en ideal uyku saatlerinin de farklı olduğuna dikkat çekiyor. Guo'nun değerlendirmesine göre 60 yaşın üstündekiler her gün 5,5-7 saat, 30-60 yaş arasındaki insanlar 7 saat, 13-29 yaş arasındakiler ise 8 saat uyku almalı. Guo ayrıca normal gece uykusunun dışında 30-60 dakika kadar öğle uykusu da alınması gerektiğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor