Limonun diğer işlevleri

2014-01-14 17:44:43 CRI

Limonun diğer işlevleri

Limon içeren çeşitli kozmetik ürünlerin yerine taze sıkılmış limon suyu kullanmak daha yararlı ve ekonomiktir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da cildi hassas olanların kızarık, şişkinlik ve kaşınma gibi rahatsızlıklardan kaçınmak için limon suyunun doğrudan cilde sürülmemesi ve 200 mililitre suya 3-4 damla limon suyu damlatılarak elde edilen suyun kullanılmasıdır. Yatmadan hazırlanan limonlu suya batırılmış maske kağıdının yüzde 10 dakika bekletirsiniz ve daha sonra yüze bir dakika hafif masaj uygularsınız. Bu uygulama yüzünüzdeki yağı giderip, cildinizin ince ve temiz olmasını sağlar.

   Çin Çin Tıbbı Bilim Akademisi'ne bağlı Guang'anmen Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden doktor Song Ping, deneylerden sonra yoğurt ve limon suyundan elde edilen karışımın cildi nemlendirmenin yanı sıra, lekeleri hafiflettiği ve cilde parlaklık kattığı sonucuna varıldığını belirtti.

   Her sabah bal, taze sıkılmış limon suyu ve suyuyla yapılan meşrubatın içilmesi, hem mide ve bağırsakların çalışmasını hızlandırır, hem de zehirlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı mantıkla banyo suyuna sıkılan limon suyu ya da atılan limon kabuğu da cildi yumuşatır, yorgunluk ve gerginliğin hafifletilmesine yardımcı olur.

   Limon ayrıca beyaz kumaş üzerindeki leke ve yağ izlerini yok etme işlevine de sahiptir. Bunun yanı sıra son derece ekşi olan limon, az bilinen "süper temizleyici"dir. Özellikle limon, mutfakta doğal bir temizleyici madde olarak kullanılabilir. Örneğin, bulaşık yıkadığınızda, suya birkaç damla limon damlatırsınız ve bunun bulaşık üzerindeki kokuları giderdiğini fark edersiniz. Balık veya et kesilmiş bıçakların üzerine limon sürdüğünüzde bıçağınızın balık ve et kokusundan arındırıldığını görürsünüz. Bunun yanı sıra fayansların üzerindeki yağ lekelerini tuza bulamış limon kabuğuyla temizleyebilirsiniz.

   Mutfağa konan limon, mutfağa ferah bir hava verir. Suyu sıkılmış olan limon kabuklarını ise buzdolabındaki kokuların giderilmesi için kullanabilirsiniz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor