Kanda yağ oranı yüksek olduğuna işaretler

2013-12-25 19:44:19 CRI

Kanda yağ oranı yüksek olduğuna işaretler

Genel olarak kandaki yağ oranı kan testiyle öğrenilir. Ancak kandaki yağ oranının yükseldiğinde vücut bazı özel sinyaller verebilir. Bu sinyaller neler olduğunu merak ederseniz, bunlara hemen birlikte bakalım ve durum ciddileşmeden dikkat edelim.

Baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, göğüs kafesinde basınç veya sıkışma hissi, nefes darallığı, hafıza zayıflığı, şişmanlık, bacaklarda ağırlık hissi, kol ve bacaklarda uyuşma, kanda yağ oranının yüksek olduğunun ön belirtileridir.

Göz kapaklarındaki sarı siğiller, kanda yağ oranının yüksek olduğuna işaret ediyor. Bazı orta yaşlı ve yaşlı insanların göz kapakları çevresinde ortaya çıkan sarı siğiller, kanda yağ oranının anormal bir şekilde yükselmesinin yol açtığı yağın birikmesidir. Göz kapakları etrafındaki bu sarı siğiller insan sağlığına zarar oluşturmamasına ragmen, bunların ortaya çıkması, insanın kanındaki yağ oranının artık yüksek bir düzeyde bulunduğunu gösteriyor.

Görme gücünün zayıflaması ya da kaybetmesi, kanda fazla miktarda yağ bulunmasından kaynaklanabilir. Kanda bulunan zengin miktardaki trigliseritin içerdiği lipoproteinin kıl damarlarından sızıp sarı beneğe ihlal etmesi durumunda görme gücü ciddi şekilde olumsuz etkilenecek. Bunun yanı sıra kanda fazla miktarda yağın bulunması, retina kan pıhtısının oluşumuna sebep olan en sıkça görülen nedenlerden biri.

Kolesterolün yüksek bir düzeye çıkması durumunda, ciltte iltihaplı sivilceler ortaya çıkar. Yüzeyi prüzsüz olan bu sivilceler sarı renkte ve genellikle göz kapaklarında, dirseklerde, uyluk ve topuk bölgelerinde görülüyor.

Kandaki fazla yağ karaciğer hücrelerinde yağ çoğalmasına ve karaciğerin şişip büyümesine de neden olabilir. Karaciğer hücrelerinin yağlanması ise karaciğer hastalıklarına ve karaciğerin işlevinde değişiklik görülmesine yol açarak iştahı keser. Sağlık kontrolünde karaciğerin büyüdüğü, ayrıca transaminazın yükseldiği görülür.

Bacaklara giren kramp ve kasılmalar da koleterolün bacak kaslarında birikmesinden kaynaklanabilir. Böyle durumların sıkça meydana gelmesi durumunda, hastaneye gidilip kan testi yapılması gerekir.

Kalıtsal yüksek kolesterol hastalığına yakalananların dirsekleri, dizleri, ayak bilekleri, parmak eklemlerinin cildlerinde genellikle yağın birikimleri görülür. Ökçe kirişi ise yağın birikiminin en çok görüldüğü bir yerdir. Yağın birikiminin ciddi bir boyuta ulaşması durumunda ise ökçe kirişinin güçlüğü büyük ölçüde azalır ve hafif bir yaralanma bile ökçe kirişinin yırtılmasına neden olabilir.

Şişman olanların yalnızca vücutlarında değil, kanlarındaki yağ oranı da yüksek bir düzeyde bulunuyor, özellikle trigliserit, serbest yağ aside ve kolesterol seviyeleri normalin çok üzerine çıkıyor. Bu nedenle şişmanlık kanda fazla yağın bulunmasının en çok görülen bir sinyaldir.

Kanda fazla yağ bulunmasını tespit eden yollar

Kanda fazla yağ bulunması koroner hastalık, yüksek tansiyon ve beyin felcine yol açan tehlikeli unsurlardan biri. Kanlarımızda yağ fazla bulunup bulunmamasını kan testinin yanı sıra günlük yaşamında kendimiz nasıl öğrenebiliriz? Buna ulaşmanın 5 yolu var ve hep birlikte öğrenelim.

Sabah kalktıktan sonra beyin açık olmadığı ve durumun kahvaltıdan sonra düzeldiği, öğleden sonra uykunun kolay geldiği, ancak gece zihnin son derece açık olduğu görülür.

Göz kapakları çevresinde ortaya çıkan açık sarı renkli siğiller orta yaşlı ve yaşlı kadınlar için kanda yağ fazla bulunmasının bir sinyali. Başlangışta pirinç tanesi büyüklüğündeki siğiller durumun ciddileşince tüm göz kapaklarında bulunabilir.

Bacaklara sık sık kramp girmesi ise kolesterolün bacak kaslarında biriktiğine işaret ediyor.

Kısa bir zaman içinde yüz ve ellerde çok sayıda siyah beneklerin ortaya çıkması, hafıza ve reaksiyon gücünün belirgin şekilde zayıflaması.

Görmede zaman zaman bulanıklık şikayetlerinde bulunulması. Bu tür rahatsızlık, kanın yoğunlaşması ve kan akışının yavaşlamasının optik siniri ve retinanın geçici olarak kan ve oksijenden yoksun kalmasından kaynaklanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor