Yoga'nın yararları

2013-12-25 19:44:07
6416_2013122519035750731300.jpg

Yoga, duruş ve nefes uygulamalarıyla insana huzur hissi vererek, gerek işte, gerekse evde yoğun bir şekilde çalışanları hem zihinsel hem de bedensel olarak rahatlatabilir. Bu nedenle, Yoga günümüzde popüler bir spor haline gelirken gün geçtikçe daha çok insan büyük bir hevesle Yoga yapmaya başlıyor ya da devam ediyor. Yoga'nın bu kadar çok sevilmesi tabii ki faydalarından kaynaklanıyor, biz de hemen bu faydalara göz atalım.

--Kan dolaşımını hızlandırma

Yoga hareketleri kalp atışını ve zengin oksijen içeren kan dolaşımını hızlandırabilir. Bunun yanı sıra sağ sola dönme ve öne arkaya eğilme hareketleri organlara masaj etkisi yaratabilir. Düzenli olarak yapılan Yoga uygulamaları güçlü toksin atma etkisine de sahip.

-- Fiziği ve esnekliğini güçlendirme

Yoga duruşları binlerce yıl içinde geliştirilen vücut hareketleri olarak, bacak ve kolların bağ dokusunu güçlendirebilir. Vücudunuz esnek olsun, sert olsun, bünyeniz güçlü olsun, zayıf olsun, Yoga sizi bedensel ve zihinsel olarak daha sağlıklı kılabilir.

--Stres atma

Düzenli bir şekilde yapılan Yoga, zihni ve bedeni daha sakin kılarak, bağışıklık sistemini güçlendirip, stresin vücut içinde yarattığı toksinleri boşaltmaya yardımcı olur. Yoga yapanlar, Yoga'nın günün yorgunluğunu ve stresini gideren, insana ferahlık ve güven duygusu veren, hayattan zevk almayı sağlayan en iyi yollardan biri olduğu kanısında.

--Özgüveni arttırma

Yoga kendimizi daha sağlıklı, zinde ve esnek bulmamızı sağlayarak, özgüvenimizi arttırıyor.

--Nefesi düzeltme

Nefes kalitesi ruhumuzu ve bedenimizi doğrudan etkiliyor. Yoga'yla ince ve hafif bir nefese kavuşmak, aynı zamanda ruhumuzu ve bedenimizi daha etkili bir şekilde kontrol etmenin bir yoludur. Yoga, psikolojik durumumuzu kontrol altına almayı öğretir ve bu sayede stres atmayı sağlar.

--Kilo verme

Düzenli Yoğa alışkanlığı kazandıktan sonra, yemek seçimi de daha sağlıklı olacak. Yoga metapolizmayı düzenler ve zaman zaman ortaya çıkan aşırı iştahı ortadan kaldırır.

--Vücudu şekle sokma

Yoga vücudumuzu forma sokar ve estetik kazandırır. Yoga hocaları, boyun ve bel hastalıklarının yanlış duruşlardan kaynaklandığı kanısında. Yoga hareketleriyle omurga, kas, bağ doku ve damarlar hiç şüphesiz daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.

--Yüzü güzelleştirme

Yoga insanın daha genç ve güzel görünmesine yardımcı olur. Yüz için uygulanan Yoga hareketleri kan dolaşımını hızlandırarak, yüzde kırışıkların ortaya çıkmasını geciktirmenin yanı sıra yüze parlaklık da kazanabilir.

-- Hastalıklara karşı direnci arttırma

Yoga bünyemizi güçlendirirken bağışıklık sistemimizi de kuvvetlendirir. Kuvvetli bir bağışıklık sistemiyse nezleden kansere kadar her türlü hastalıktan uzak kalmamızı sağlar.

--Görme ve işitme gücünü iyileştirme

Görme ve işitme duyularımızın verimliliği, kanın besin sağlama ve sinirlerin işitsel ve görsel iletim kalitelerine bağlıdır. Göz ve kulaklara giden sinir ve damarlar boyundan geçer. Yaş ilerledikçe boyun da omurga ve vücudun diğer bölgeleri gibi esneklik kaybetmeye başlar ve boyundan geçen sinir ve damarlar da bu nedenle engellerle karşı karşıya kalır. Göz ve kulakların sinir ve damarlardan yeterli sinyal ve besin alamaması sonucunda ise, görme ve işitme gücü doğal olarak zayıflamaya başlar. Yoga'nın boyun hareketleri, söz konusu durumun önüne geçerek görme ve işitme duyularımızı güçlendirebilir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor