Anne baba adaylarının vazgeçmesi gereken kötü alışkanlıklar

2013-12-23 19:43:14 CRI

Anne baba adaylarının vazgeçmesi gereken kötü alışkanlıklar

Sakat bebek doğumları, anne babaların sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarıyla yakından ilişkili. Uzmanlar, çocukların sağlığını güvence altına almak için, anne baba adaylarına kötü yaşam alışkanlıklarından vazgeçmeleri uyarısında bulunuyor.

Ji'nan Kadın ve Çocuk Sağlığı Hastanesi Doğum Öncesi Muayene Merkezi Müdürü Cai Yan'a göre, alkol, bebek sakatlıklarına yol açan en önemli nedenlerden biri. Anne baba adaylarının aşırı alkol alması, sperm veya yumurtanın canlılığının zayıflamasına neden olurken, döllenmiş yumurtanın ve embriyonun büyümesini de olumsuz etkileyerek, bebeklerde kalp kusurlarına, el ve ayak sakatlığı ile zekâ geriliğine yol açabilir.

Sigara da anne baba adaylarının uzak durması gereken kötü bir alışkanlık. Cai Yan, hem anne hem de baba adaylarının hamilelikten önce sigarayı bırakması gerektiğini söylüyor. Sigaranın içinde bulunan katran ve nikotin gibi zararlı maddeler, yumurta hücresinin zayıflamasına ve hatta ölmesine yol açtığı gibi, erkeklerin sperm kalitesini de düşürüyor.

Bunun yanı sıra uzmanlar, baba adayı erkeklerin sauna veya uzun süreli sıcak banyo yapmaması gerektiği uyarısında da bulunuyor. Çünkü sperm üretmek için, 37 derece olan normal vücut ısısından 1-1.5 derece daha düşük bir ortam gerekiyor. Bu nedenle, sauna veya uzun süreli sıcak banyo, sperm sayısının azalmasına ve yaşam gücünün düşmesine neden oluyor. Erkekler ayrıca, çok uzun süre bisiklet veya motorsiklete de binmemeli.

Anne baba adayları, dengesiz beslenme, düzensiz çalışma ve dinlenmeyi ihmal etme gibi alışkanlıklarını da düzeltmeli.

Sağlık bakımından, hamile kadınlar çeşitli takılardan, özellikle de yüzükten uzak durmalı. Çünkü hamilelik sırasında kadınların vücudunda birçok değişiklik yaşanıyor; örneğin östrojen ve progestojen düzeyleri artıyor. Bu nedenle, birçok hamile kadının parmak, kol ve bacakları şişiyor. Bu durumda yüzük takılması, kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor