Xiong'an Yeni Bölgesi, sağlık sektörünü geliştirmeye hazır

2018-11-21 16:42:32

Birinci Xiong'an Uluslararası Sağlık Forumu kısa süre önce Çin'in Hebei eyaletine bağlı Langfang kentinde başladı.

Forumda teknolojik inovasyon ile “Sağlıklı Çin” projesi kapsamında endüstriyel seviyeyi yükseltme, paylaşım sağlığı, çevre kirliliği ve insanlığın sağlığı gibi konular ele alındı.

Forumun düzenlendiği Xiong'an Yeni Bölgesi, Hebei eyaletinin Baoding kentinde bulunan Xiong, Rongcheng ve Anxin olmak üzere üç ilçeyi kapsıyor. Xiong'an bölgesi başkent Beijing, Tianjin ve Baoding kentlerinin kalbi sayılabilecek bir noktada yer alıyor.

Xiong'an Yeni Bölgesi, aynı zamanda Beijing-Tianjin-Hebei arasındaki entegrasyon projesinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu entegrasyonun temel amacı, başkent işlevi olmayan unsurları komşu bölgelere taşıyarak Beijing'in yükünü hafifletmek. Entegrasyon projesiyle Çin'in kuzeyinde 30 yıl önce ülkenin güneyinde yapılana benzer bir ekonomik canlılık yaratmak hedeflenirken, aynı zamanda başkent Beijing'in fazlalıklarından kurtularak siyasi ve kültürel bir merkez olarak rahatlaması sağlanacak.

Foruma katılan Çinli ve yabancı tıp uzmanları günümüzün en kritik sağlık sorunları üzerine fikir alışverişinde de bulundular. “Paylaşım, Ortak İnşa, İnsanoğlunun Sağlığı” teması altında düzenlenen forumun organizasyonu Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından desteklendi.

Xiong'an Uluslararası Sağlık Forumu İcra Direktörü Hu Xiang, forumun dünya genelinde tıp alanındaki uzmanlar ve çalışanlar için diyalog platformu sağladığını ifade etti. Hu Xiang, forumda sağlık sektörünün gelişme eğilimi, ilgili politikalar ve sektörün denetimi gibi konuların ele alındığını kaydederek, forumun sağlık sektörü zincirindeki somut işbirliğini pekiştirmeyi amaçladığını söyledi. Hu Xiang ayrıca, sağlık forumunun, bilim ve teknolojinin toplumu hızla ilerletmesine katkı sağlamasını da arzuladığını dile getirdi.

Hâlihazırda dünyanın birinci sınıf yerli ve yabancı tıp kuruluşlarını çekmek için Xiong'an Yeni Bölgesi'nde ilgili politikaların uygulandığına işaret eden Hu Xiang, forumun gelecekte bölgede sağlık sektörünün gelişmesine de yararlı olacağını söyledi. Hu Xiang sözlerine şöyle devam etti:

“Çin'in büyük ekonomik atılım ve dönüşümlerinin temelinde inşası süren bir şehir modeli olarak Xiong'an bölgesinde sağlık projelerine büyük ilgi gösteriliyor. Sağlık projelerinde yapay zekâ ve büyük veri gibi ileri teknolojiler de kullanılacak.”

Hebei Eyalet Hükümeti Başkan Yardımcısı Chen Gang ise forumda yaptığı açıklamada önümüzdeki yıllarda Xiong'an Yeni Bölgesi'nde birçok üst düzeyde sağlık kurumunun açılacağını belirtti. Chen, reform ve inovasyon ilkeleri temek alınarak kaliteli yerli ve yabancı tıbbi kaynakların bölgeye getirileceğini ve burada modern yaşam bilimleri ile biyolojik bilimlerin geliştirileceğini kaydetti. Çin'in Xiong'an'da biyolojik bilimlerle ilgili kaynaklar ve temel materyaller üzerine temel araştırmaların artıracağını ve bu alanların sanayileştirileceğini belirten Chen, böylece bölgeyi sağlık sektöründe lider konumuna getirmeyi ümit ettiklerini bildirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor