Hollandalılar, Çin tıbbındaki hacamat tedavisiyle ilgili

2018-09-12 09:03:34

Hollandalı Wah Kiu Asian News gazetesinde yer alan makaleye göre, son yıllarda Hollandalılar Çin tıbbının tedavi yöntemlerine büyük ilgi gösteriyor. Ülkede masaj ve akupunktur gibi tedavi metotlarını deneyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Geçtiğimiz beş yılda Hollanda'da Çin tıbbının tedavi yöntemlerinden hacamatı uygulayan klinik sayısı 28'den 141'e yükseldi. Hacamat tedavisi, Hollandalıların büyük beğenisini kazandı.

Eskiden beri çok sayıda genç hacamat tedavisinden korkuyor, hem tedavinin ağrılı olmasından hem de deride iz bırakmasından endişeleniyor. Ancak hacamat ya da diğer adıyla bardaklama tedavisinin yararları çok fazla. Örneğin vücuttaki soğukluğu giderebilir, vücuttaki kanalları açabilir, kişiye enerji vererek kan dolaşımını canlandırabilir, ağrıyı dindirebilir, vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atabilir, Yin-Yang dengesini sağlayabilir, yorgunluğu giderebilir ve vücut direncini artırabilir.

Hollandalı hacamat uzmanı Najat, zehir çıkarma yöntemlerinden biri olan hacamat tedavisinin hem kan dolaşımını hızlandırabildiğini hem de kaslardaki gerilimi azaltabildiğini söyledi. Najat, hacamat tedavisinin son yıllarda Hollandalılar arasında büyük beğeni kazandığını ifade etti.

Geleneksel Çin tıbbı tedavi metotlarından biri olan hacamat, şu anda dünyada Michael Phelps, Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow gibi çok sayıda sporcu ve ünlünün ilgisini çekiyor.

Amerikan jimnastikçi Alexander Naddour, hacamat cihazı alarak kendi kendini tedavi ettiğini söyledi. Naddour, sağlığını koruma sırrının bu cihaz olduğunu belirtti.

Öte yandan, Hollanda'da bazı uzmanlar, hacamat tedavisinin vücuttaki zehri atma, baş ağrılarını dindirme ve alerjileri iyileştirme gibi işlevlerinin bilimsel bir kanıtının bulunmadığını düşünüyor; üstelik bazı teknisyenler tedaviyi uygularken sağlık standartlarına uymadığı takdirde daha kötü sonuçların ortaya çıkmasından endişeleniyor.

Bu görüşlere katılmadığını ifade eden Najat, Hollanda Tıbbi Bakım Sicil Listesi'nde yer alan kliniğinde hacamat tedavisinin son derece güvenli olduğunu söyledi.

Najat, ayrıca kendisinin de her beş senede bir hacamat tedavisiyle ilgili seviye tespit sınavına girdiğini ve her hastasından sorumlu olduğunu vurguladı.

Hacamat tedavisi gören bazı Hollandalılar, tedavi esnasında ağrı hissetmesine rağmen tedaviden sonra çok rahatladıklarını belirtiyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor