Çinli aydının kendi ülkesini anlama çabası

2015-09-22 15:27:11

Çinli aydının kendi ülkesini anlama çabası

Yaşam öyküsü

Lin Yutang, 1895 yılında Fujian eyaletinde altı çocuklu Çinli Hıristiyan bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğar. Presbiteryen papaz olan babası, çocuklarının mutlaka İngilizce öğrenmelerini ve Batı tarzı eğitim almalarını istemiştir. Lin Yutang, Shanghai'da St. John's Üniversitesi'ne girer. Burada temel olarak lisan ve ilahiyat çalışır.

1916 yılında St. John's'dan mezun olur ve başkent Beijing'de Qinghua Kolejinde öğretmen olarak çalışmaya başlar. Tabii uzun yıllar imparatorluk başkenti olmuş Beijing kentini tarihi atmosferi onu derinden etkiler ve Lin Yutang kendi ülkesinin tarihine aslında ne kadar kayıtsız kaldığını fark eder, bundan utanır. Hıristiyanlıkla ilgili bazı efsane ve hikayeleri çok iyi bilmesine rağmen, Çin tarihinin efsanelerini duymamıştır bile.

Ancak belki de bu yetersizlik hissi, onun için itici bir motivasyon olur. Eksikliğini telafi etmek için kendi kültür ve tarihine yönelir.

Qinghua'da üç yıl çalıştıktan sonra ABD'ye gider, Harvard bilim ve sanat okuluna başlar. 1919 yılında evlenir, eşini de beraberinde Cambridge'a götürür.

1923'te Leipzig Üniversitesi'nde felsefe doktorası yapar, ardından Çin'e döner. Çin için tam bir kaos ve kargaşa yılları... Beida'da İngilizce profesörü olur. Bu dönemde bir grup akademisyen, aydın arkadaşıyla o dönemki yolsuzlukları, hükümetin yetersizliğini tenkit eden yazılar yazar. Dönemin savaş lordlarınca hedef gösterilir.

Baskıların ardından Beida'dan ayrılır, Xiamen Üniversitesi'nde Sanat ve Edebiyat bölümünde dekan. Yine politik nedenlerden dolayı ayrılır, Wuhan hükümetinde dış ilişkiler bakanlığında çalışır. 1927'de bu yönetim yıkılır.

Aynı yıl Shanghai kentine geçer. Üretken olduğu bir döneme girecektir. Dergiler çıkarıyor. Çeviriler yapıyor. Henrik Ibsen ve George Bernard Shaw çevirileri bu dönemden. The Good Earth adlı romanıyla Pulitzer ödülü alan Pearl Buck'le bu dönemde taşınır.

Bu programda konuşacağımız Ülkem ve Halkım adlı kitabı yazmak fikri ikili arasındaki bir sohbette ortaya çıkıyor. Lin Yutang şöyle diyor: “Çin hakkında neler hissettiğimi anlatacağım bir kitap yazmalıyım.” Pearl Buck'ın cevabı: “Bunu yapacak yegane kişi sensin!” 1935'te bu metni yazıp bitirir. Metnin Batı'da çok büyük etkisi olur. New York Times şöyle yazar: “Bu kitap Batı dünyasında bir ateş topu gibi patladı!”

1936 yeniden ABD'ye döner. Aslında bir yıl kalmayı planlar ancak Japon işgali Çin'de yayılınca dönemez. 1938 yılında New York'ta Yaşamın Önemi adlı kitabı yayımlanır, o yıl ABD'de en çok satan kitap olur.

1940'ta Beijing'de Zaman adlı roman gelir. 1901'de Boxer ayaklanmasıyla başlayan roman, Japon işgaline direniş savaşına kadar uzanır. Time dergisi kitap için şu yorumu yapar: “Modern Çin'in arka planını anlatan roman.”

1954'te Singapur'da Nanyang Üniversitesi. 1969'da Uluslararası PEN Kulübü'nün Çince Merkezi'nin başkanı. 1972'de yıllardır üzerinde çalıştığı sözlük biter. Çinli bir aydın tarafından derlenen ilk Çince-İngilizce sözlüktür. New York Times'a göre: Dünyanın en geniş dil toplulukları arasındaki iletişimde bir kilometre taşı!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor