Başyapıtlar başkentte buluştu!

2015-09-15 16:35:41

Başyapıtlar başkentte buluştu!

Yasak Kent Müzesi gelecek ay 90. yıldönümünü kutlayacak. Bu nedenle bu yıl boyunca müzede düzenlenen özel sergilerde Çin sanatının seçkin eserleri farklı müzelerden getirilerek teşhir ediliyor.

Yanxi Gong adlı salonda açılan ve iki ay sürmesi planlanan sergide 300 parça eser sergilenmekte. Bu eserler arasında, geleneksel Çin resminin en önemli kent manzaralarından biri olan Qingming Shanghetu gibi başyapıtlar var, ki bu eser 2005 yılından bu yana ilk kez bir bütün olarak sergileniyor.

Peki, sergide başka hangi eserler var... Sergiyi ziyaret etmeden evvel, başyapıtlarla ilgili genel bilgi almak faydalı.

Qingming Shanghetu

Serginin en önemli eseri kuşkusuz Qingming Shanghetu. Birkaç parçadan oluşan bu eser 2005 yılından sonra ilk kez bir bütün olarak ve rulonun tamamı açılarak sergileniyor.

Ressam Zhang Zeduan'in (1085-1145) eseri 24,8 cm genişliğinde, rulonun uzunluğu ise 5,29 metre.

Bu resimde Kuzey Song Hanedanı (960-1127) başkenti Bianjing'in (bugünkü Kaifeng kenti) zengin kent yaşamını görüyoruz. Bu resim, Song döneminde Çin kentlerinin zenginliğinin, hareketli ticari ve kültürel yaşamın en önemli göstergesi.

Boyuan'a Mektup

Wang Xun'un (349-400) Boyuan'a Mektup (Letter to Boyuan) adlı hat yazısı, Jin Hanedanı (265-420) döneminden kalan tek kaligrafi eseri. Bu eser, yazarının gerçek imzasıyla da dikkat çekiyor.

Bahar Gezintisi

Manzara resimleri, geleneksel Çin resminin en dikkat çekici temalarındandır. Erken dönem manzara resimlerinin en önemli örneklerinden biri Bahar Gezintisi adlı resim. Resim üzerinde hangi sanatçıya ait olduğuna dair bir isim veya mühür görülmüyor, fakat resmin üzerinde Song Hanedanı İmparatoru Huizong tarafından yazılmış birkaç karakter var, İmparator resmin üzerine “Zhan Ziqian'in Bahar Gezintisi” yazmış. Dolayısıyla bu resim Sui Hanedanı ressamlarından Zhan Ziqian'e (545-618) atfediliyor.

Edebi Bir Buluşma

Beş Hanedan döneminden ressam Zhou Wenju'nun eserinde dört bilgenin buluşmasını görüyoruz. Bu resme bakınca, dönemin aydınlarının kılık kıyafetleri, tavırları, kullandıkları araç gereçlere dair fikir edinmek mümkün. Ressam Zhou Wenju'yu Çin sanat tarihinde özel bir yer koyansa, Çincede “Zhanzheng Gangbihua” adı verilen tekniğin onun tarafından geliştirilmiş olması.

Beş Öküz

Tang Hanedanı ressamı Han Huang'ın (723-787) Beş Öküz adlı resmi, bugüne ulaşan en erken kağıt üzerine çizilmiş Çin resmi. Ressam Han Huang, çiftçi halkın günlük yaşamını tasvir eden çizimleriyle biliniyor. Beş Öküz, ressamın başyapıtlarından biri.

Kelebek

Song Hanedanı ressamı Zhao Chang'ın Kelebek adlı resmi, çiçek resimlerinde yeni bir tarzı yansıtıyor.

Akan Yazıda Şiir

Song Hanedanı döneminde şair Lin Bu, Hangzhou kentindeki Batı Gölü yakınında bir tepede inzivaya çekilir. Sergide gösterilen Akan Yazıda Şiir adlı kaligrafi, onun bu inziva döneminden kalan tek uzun şiir parçası.

Karlı Nehirde Sandalın Dönüşü

Çin imparatorlarının pek çoğu sanat ve edebiyatla uğraşmış ve seçkin eserleri vermiştir. Hatta sanatçılığı, hükümdarlığından öteye geçmiş, siyasi tarihten ziyade sanat tarihinde isim bırakmış imparatorlar vardır. Çok yönlü bir hükümdar olan Song Hanedanı İmparatoru Huizong, Zhao Ji mahlasıyla çizdiği Karlı Nehirde Sandalın Dönüşü adlı resimde zarif çiçek, kuş ve doğa çizimleri sunuyor. Kaligrafi sanatında “zayıf altın tarzı” olarak bilinen teknik de İmparator Huizong tarafından geliştirildi.

Bilge ve Yardımsever Kadınlar

Bilge ve Yardımsever Kadınlar adlı resmin aslı Doğu Jin Hanedanı (MS 317-420) döneminde ressam Gu Kaizhi tarafından çizildi, ancak sergide bu resmin daha geö dnmede çizilmiş bir kopyası gösteriliyor. Erken dönem figür çizimlerinin bazı temel özelliklerini gördüğümüz bu kopya Song (1127-1279) dönemine ait.

On Şiir Resmi

Song döneminde yaşamış ressam Zhang Xian, On Şiir Resmi adlı eserini, babasının kendisine gönderdiği bir mektuptan esinlenerek çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor