Çin, “Zafer Günü” için hazırlanıyor

2015-08-25 14:13:42

Çin, “Zafer Günü” için hazırlanıyor

Çin Halkının Japon Saldırganlara Karşı Direniş Savaşı'nda elde ettiği zaferin ve dünyanın faşizm karşısındaki zaferinin 70'inci yıldönümü nedeniyle başkent Beijing'in merkezindeki Tiananmen Meydanı'nda 3 Eylül günü bir askerî geçit töreni düzenlenecek.

Dünyanın gözünün Beijing'de olacağı geçit töreni için hazırlıklar sürüyor.

40 yaşındaki Başçavuş Ding Hui için 3 Eylül'de Tiananmen Meydanı'nda olmak, yalnızca bir ulusal askerî geçitte üçüncü kez rol almak anlamına gelmiyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu 38. Birleşik Kolordu'dan kıdemli tankçı, “1999 ve 2009 yıllarında yaşadığım geçit töreni tecrübelerimle kıyaslayınca bu seferki tören, benim ve muhtemelen tüm silah arkadaşlarım için daha anlamlı” diyor.

Başçavuş Ding, “Bu, kendi halkımıza ve tüm dünyaya Çin'in artık güçlü olduğunu, diğer ülkeler tarafından bir daha asla aşağılanamayacağını ve sindirilemeyeceğini göstermek için mükemmel bir fırsat olacak” diye ekliyor.

“Çiftçi bir ailenin oğluyum, bu yüzden güzel konuşmayı pek bilmem. Söylemek istediğim, eğer düşman bir daha ülkemizi işgale cüret ederse, Tiananmen Meydanı'na gidecek ve düşmanla çarpışacak ilk tank benimki olacaktır” diye konuşuyor.

Eğitimlere haziranda başlandı

Çin, Japon saldırganlığına karşı direniş savaşında kazanılan zaferin 70'inci yıldönümü nedeniyle başkent Beijing'de dev bir geçit töreni düzenleyecek.

Geçit töreninde, aralarında muhariplerin ve yakınlarının da bulunacağı 10 binden fazla kişi rol alacak. Muharipler ve aileleri askerî araçlarla geçit törenine katılacak.

Yüzlerce tank, zırhlı araç, top, füze ve uçak da geçit töreni esnasındaki gösterilerde yer alacak.

Çin, 1949 yılında cumhuriyetin kuruluşundan bu yana 15'inci kez askerî geçit töreni düzenleyecek.

Törene katılacak tüm birlikler, yoğun ve geniş çaplı bir eğitime tabi tutuluyor.

Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'ndan Tümgeneral Qu Rui, Beijing'deki ve civar bölgelerdeki askerî üslerde toplanan birliklerin eğitimine haziran ayında başlandığını dile getiriyor.

“Dünyaya en iyi imajımızı göstereceğiz”

Başçavuş Ding Hui ise dünya liderleri, misafirler ve Çin halkının tanıklığında, Tiananmen Kürsüsü'nün önünden geçecek tanklara ikinci kez öncülük edeceği için çok gururlu olduğunu söylüyor.

Ding'i mutlu eden bir başka neden de geçit töreninde kullanacağı gelişmiş tank… “Süreceğim yeni nesil tank, kesinlikle dünyadaki en iyi tanklardan biri. Kuvvetli ateş gücü, yüksek hareket kabiliyeti, üstün koruma tedbirleri ve rahat bir sürüş ortamına sahip” diyor ve ekliyor: “Çin ordusu, savunma teknolojisinin hızla gelişmesi sayesinde, artık son teknolojili birçok silaha sahip.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor