Türk süt ürünleri Çin'de

2015-08-11 15:45:36

Türk süt ürünleri Çin'de

Çinlilerin süt ve süt ürünleri tüketimi son yıllarda büyük bir sıçrama kaydetti.

Çin, dünyanın başlıca süt üreticileri arasında bulunuyor. Fakat, Çin'deki süt tüketimi düşük seviyelerde seyrediyor.

Farklı kaynakların istatistiklerine göre, Çin'de kişi başına süt tüketimi, dünya genelinin yaklaşık 3'te 1'i seviyesinde. Çinlilerin kişi başı yıllık süt tüketiminin 25-30 kg arasında olduğu, bu miktarın 10 yıl içinde 39 kg'ye çıkmasının beklendiği belirtiliyor.

Uibek Süt Ürünleri Şirketi, Türk süt ürünlerini Çin'e götürdü. Çinliler, çok fazla süt içmiyor, yoğurda yeni yeni alışıyor, peynirin ise Çin'de sofralarda neredeyse yeri yok, diye düşünülebilir. Ancak, bu farklılık, aynı zamanda piyasadaki bir boşluğa işaret ediyor.

Çinlilerin, gıda tüketimi alışkanlıkları itibarı ile çok fazla süt ve süt ürünü tüketmedikleri bir gerçek. Ancak, gelir seviyesi her geçen gün yükselen Çinlilerin tüketim alışkanlıkları hızla değişirken, toplumun sağlıklı ve güvenilir gıda arayışı da artıyor. Henüz yeni bir firma sayılabilecek Uibek, işte bu ortamda hızla büyüyor ve piyasadaki payını yükseltiyor.

Fazla talep nedeniyle fabrikalarını büyütüyorlar

2008 yılında Adil Abeydullah'ın liderliğinde, An Hsu (Xu An) ve Jennet Hong'un daha sonra ortak olarak katılımıyla kurulan şirket, üretimini Xinjiang'da gerçekleştiriyor.

Bölgenin süt ürünlerine olan talebini karşılayan şirket, Dünya Somut Olmayan Kültürel Miraslar Listesi'nde yer alan Cennet Gölü (Tianchi) ile aynı bölgede yer alıyor.

Ayran, süzme yoğurt, yoğurt, kaymak, tereyağı ve peynir çeşitleri imal eden şirketin günlük süt işleme kapasitesi 100 tona ulaşıyor.

Adil Abeydullah, şirketin Xinjiang'ın hayvancılık sektörünün gelişimi, çobanların gelirinin artışı ve köylülerin istihdamına büyük katkılarda bulunduğunu söylüyor.

Anlaşılan o ki Uibek, başta Uygurlar olmak üzere Xinjiang sakinlerine ve Çin'in anakesiminde yaşayan yabancılara ulaşmış vaziyette. Uibek, içerideki payını da yükselterek Çin'in bu alanda faaliyet gösteren en güçlü 10 şirketi arasına girmek istiyor.

Adil Abeydullah, talepleri karşılamakta zorlandıklarını, siparişlere yetişmek için fabrikalarını büyüttüklerini dile getiriyor.

Şirket şu an aylık 10 ton peynir üretiyor. Yoğurt ve ayran üretimi ise daha fazla. Adil Abeydullah, bilhassa yoğurda ve mozarella peynirine talebin yoğun olduğunu söylüyor.

Tsinghua ve Berkeley mezunu patron

Adil Abeydullah, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de doğmuş. Babası Uygur, annesi Özbek olan Adil Abeydullah, Çin'in en iyi üniversitelerinden Tsinghua Üniversitesi'nden makine mühendisi olarak mezun olduktan sonra iş hayatına atılmış.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor