Mezuniyetle gelen yeni masraflar

2014-06-17 10:53:10

Mezuniyetle gelen yeni masraflar

Yeni bir mezuniyet dönemi geldi ve birçok üniversiteli okuluna veda etti. Mezun olmakla bitmiyor tabii, aksine mezuniyet sadece “gerçek hayata” doğru bir adım… Bu hissi ilk olarak yaşatan ise mezuniyetle gelen yeni masraflar…

Çin'de bu yıl 7 milyon 270 bin üniversitelinin mezun olacağı belirtiliyor. Bu sayı, geçen senenin 280 bin üzerinde. Tabii, son yıllarda artan sadece mezunların sayısı değil, aynı zamanda üniversite hayatının bitişiyle gelen masraflar da yükseliyor.

Üniversite yaşamına güzel ve hatırda kalıcı bir nokta koymak için mezunlar cömertçe para harcıyorlar. Okuldan ayrıldıktan sonra ev kiralamak, veda partilerine katılmak ve arkadaşlarla veya sevgililerle seyahate çıkmak, bunlardan bazıları…

Shanghai Evening Post'un yayımladığı 2012 verilerine göre, mezuniyet dönemindeki masraflar 5000 yuanı, yani 1700 TL'yi bulabiliyor. Bu miktar, 20 yıl öncesine kıyasla 20 kat daha fazla. Peki, bu para nereye gidiyor?.. Mezunlar nerelere harcama yapıyor?..

Şimdi, üniversite mezunlarının hayatına yeni giren bazı “gerekli harcamalar”ı kısaca sıralayalım.

Ev kiralamak

Mezuniyetle beraber üniversite yurtlarının sağladığı kolaylık da öğrencilerin hayatından çıkıyor. Çok az mezunun bir ev satın alma imkânı bulunuyor. Bu yüzden de ev kiralama ihtiyacı doğuyor.

Mezunların toplam masrafları içerisinde ev kiralamak hâliyle çok büyük yer tutuyor. Daha çok kiracının ilgisini çekmek için bazı emlak şirketleri mezunlar için “depozitsiz” ev kiralama gibi imkânlar sağlıyor.

Çin Pazar Araştırmaları Raporu'na göre başkent Beijing'de nisan ayı itibarı ile 1 odalı bir dairenin ortalama aylık kirası 2.704 yuan, yani 925 TL…

Mezuniyet seyahatleri

Yine, üniversite yaşamına daha güzel bir nokta koymak için çok sayıda mezun, arkadaşlarıyla veya sevgilileriyle seyahate çıkmayı tercih ediyor.

Yunnan.cn adlı siteye göre, mezuniyet seyahatinin ortalama masrafı genellikle yaklaşık 2000 yuana, yani 700 TL'ye kadar çıkıyor.

Ofis kıyafetleri satın alma

Ofis çalışanı şık bir hanımefendi ya da yakışıklı bir beyefendi olmak, birçok mezunun rüyalarını süsler.

İş yerlerindeki çaylakların, daima kılık kıyafetlerine daha çok para harcadıkları, böylece hem daha dikkat çekici hem de daha olgun görünmeye çalıştıkları söylenir.

Dolayısıyla, ofis kıyafetlerine para harcamak da mezunlar için önemli bir masraf kalemi olarak sayılıyor.

Estetik ameliyat

Son yıllardaki bazı araştırmalara göre, “güzellik” yeni mezunların iş bulma şanslarını artıran önemli bir etken. Bu yüzden, daha iyi bir iş bulmak ve kendilerine duydukları güveni artırmak için yeni mezunlar estetik operasyon geçirerek, daha dikkat çekici olmaya çalışıyorlar.

Dahe.cn'nin raporuna göre, ebeveynlerin yüzde 80'i de bu ameliyatları destekliyor. Anne babalar da bunun çocuklarının daha iyi işler bulabilmesine yardımcı olacağı kanısında…

Veda partileri

Okullarını bitirip ayrıldıktan sonra, belki bir daha hiç buluşamayacaklar. Üniversiteli yakın dostların en büyük endişelerinden biri bu. İşte bu endişe, veda partilerini daha önemli kılıyor. Dostlara “hoşça kal” demenin yaygın bir yolu olan veda yemeklerinde veya eğlencelerinde mezunlar bir araya geliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor